Aktualny WIBOR 3M rekordowo wysoki. Eksperci nie mają złudzeń, raty kredytów wciąż będą rosły

Stopy procentowe pozostały w październiku bez zmian, ale WIBOR jest na rekordowo wysokim poziomie i jak przewidują analitycy wciąż będzie wzrastał. Kredytobiorcy nie mają więc powodów do radości, bo to właśnie WIBOR bezpośrednio wpływa na wysokość rat kredytowych.

Po październikowym posiedzeniu RPP stopa referencyjna została na poziomie wrześniowym czyli 6,75 w skali rocznej. Decyzja o niepodnoszeniu wysokości stóp procentowych i zachowaniu status quo zaskoczyła ekspertów. Ucieszyła jednak  wielu kredytobiorców. 

Stopy procentowe bez zmian, jednak WIBOR 3M nadal rośnie

Radość kredytobiorców okazała się jednak przedwczesna. Należy bowiem pamiętać, że wysokość stóp procentowych zależy nie tylko o wzrostu stopy referencyjnej, ale też od wskaźnika WIBOR. Ten natomiast wciąż systematycznie rośnie i osiąga wartości, jakich nie miał od co najmniej 20 lat.  A to właśnie wskaźnik WIBOR  przekłada się na wysokość rat kredytów, gdyż określa stawkę oprocentowania z jaką banki udzielają kredytów. 

Aktualnie stawka WIBOR 3M wzrosła do poziomu 7,34 proc. Jak informują eksperci oznacza to, że osoby, które w najbliższym czasie będą miały aktualizację oprocentowania kredytu hipotecznego, muszą przygotować się na znaczny wzrost wysokości  raty.

- Taka aktualizacja zwykle odbywa się co trzy miesiące. Przy poprzedniej WIBOR 3M wynosił 7 proc. W rezultacie rata kredytu na 300 tys. zł na 25 lat, udzielonego w lipcu 2021 r., wzrośnie z 2 530 zł (w ostatnich 3 miesiącach) do 2 598 zł – wylicza w Money.pl Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors. - Dla porównania w początkowym okresie spłaty, czyli jeszcze przed podwyżkami stóp procentowych, rata wynosiła tylko 1 334 zł - dodaje.

WIBOR rośnie i jeszcze długo podwyżki rat się nie zatrzymają

Zdaniem eksperta na tym podwyżki się nie skończą. 

- Z notowań kontraktów terminowych na stopę procentową wynika, że za pół roku WIBOR 3M może wynieść aż 8,13 proc. Wtedy rata wzrosłaby do 2 757 zł – informuje Money.pl.

Inflacja najwyższa od 25 lat

Podwyżki stóp procentowych i rat kredytów są związane z szalejącą inflacją, która od miesięcy nie odpuszcza. Jak wynika z danych GUS, we wrześniu 2022 wyniosła 17,2 proc. rok do roku. Takiej drożyzny nie było w Polsce od 25 lat. 

Źródło: Money.pl 

TOK FM PREMIUM