IMGW ostrzeżenie: W środę opady deszczu i śniegu powodujące gołoledź

W środę wystąpią słabe opady śniegu, deszczu ze śniegiem, deszczu i mżawki. Przejściowo będą one marznące i spowodują gołoledź - poinformowała PAP dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Dorota Pacocha.

W środę zachmurzenie przeważnie duże, z większymi przejaśnieniami na północnym wschodzie kraju. Na południu, wschodzie i częściowo w centrum wystąpią miejscami mieszane opady: śniegu, deszczu ze śniegiem, deszczu i mżawki. Będą one marznące i powodujące gołoledź. Lokalnie, w ciągu całego dnia wystąpią mgły ograniczające widzialność do 300 metrów.

 Temperatura maksymalna od minus 2 stopni Celsjusza na północnym wschodzie kraju, ok. 2 stopni w centrum, do 4 stopni na zachodzie i nad morzem.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad morzem dość silny, wschodni i południowo-wschodni.

- Uwaga, ślisko! Temperatura od -2°C do 4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem też dość silny, E i SE – czytamy na Twitterze IMGW. 

Gdzie pada deszcz? IMGW ostrzega przed gołoledzią i mgłami

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. W południowo-wschodniej części kraju, zwłaszcza na krańcach południowych będzie padał śnieg, deszcz ze śniegiem i marznący deszcz powodujący gołoledź. Na krańcach południowych opady będą umiarkowane. Przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie 8 cm, w Beskidach i Tatrach do 10 cm. Lokalnie wystąpi mgła lub mgła marznąca osadzająca szadź ograniczająca widzialność do 200 metrów.

W nocy temperatura minimalna od minus 5 stopni Celsjusza na północnym wschodzie, minus 2 w centrum, do 2 stopni nad morzem.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni. 

Niekorzystne warunki biometeorologiczne

- Dziś w zimnym, pochmurnym i wilgotnym środowisku atmosferycznym w Polsce dominować będą niekorzystne warunki biometeorologiczne – informuje na Twitterze Instytut.

Czym jest gołoledź? Co to za zjawisko?

Jak wyjaśnia portal ekologia.pl gołoledź to zjawisko gwałtownego zamarzania spadających przechłodzonych kropli deszczu, mżawki lub mgły na podłoże o temperaturze poniżej 0°C. W wyniku zamarzania opadu powstaje gładka, równa i przezroczysta pokrywa lodowa.

Podobnym zjawiskiem do gołoledzi jest ślizgawica, inaczej lodowica, jednak powstaje ono nie na skutek opadów, lecz w wyniku zamarzania cienkiej warstwy wody pokrywającej zmrożoną powierzchnię. Dzieje się tak często po krótkotrwałej odwilży.  Zarówno gołoledź, jak i ślizgawica są zjawiskami bardzo groźnymi dla użytkowników dróg i chodników.

Gołoledź pośniegowa powstaje na drogach wskutek rozjeżdżania cienkiej warstwy śniegu i jej ponownego zamarzania w postaci cienkiej powłoki lodu.

Źródło: PAP/ Ekologia.pl/ Wikipedia

TOK FM PREMIUM