IMGW ostrzeżenie: W środę opady deszczu i śniegu powodujące gołoledź
W środę zachmurzenie przeważnie duże, z większymi przejaśnieniami na północnym wschodzie kraju. Na południu, wschodzie i częściowo w centrum wystąpią miejscami mieszane opady: śniegu, deszczu ze śniegiem, deszczu i mżawki. Będą one marznące i powodujące gołoledź. Lokalnie, w ciągu całego dnia wystąpią mgły ograniczające widzialność do 300 metrów.
Temperatura maksymalna od minus 2 stopni Celsjusza na północnym wschodzie kraju, ok. 2 stopni w centrum, do 4 stopni na zachodzie i nad morzem.
Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad morzem dość silny, wschodni i południowo-wschodni.
- Uwaga, ślisko! Temperatura od -2°C do 4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem też dość silny, E i SE – czytamy na Twitterze IMGW.
Gdzie pada deszcz? IMGW ostrzega przed gołoledzią i mgłami
W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. W południowo-wschodniej części kraju, zwłaszcza na krańcach południowych będzie padał śnieg, deszcz ze śniegiem i marznący deszcz powodujący gołoledź. Na krańcach południowych opady będą umiarkowane. Przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie 8 cm, w Beskidach i Tatrach do 10 cm. Lokalnie wystąpi mgła lub mgła marznąca osadzająca szadź ograniczająca widzialność do 200 metrów.
W nocy temperatura minimalna od minus 5 stopni Celsjusza na północnym wschodzie, minus 2 w centrum, do 2 stopni nad morzem.
Wiatr będzie słaby i umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni.
Niekorzystne warunki biometeorologiczne
- Dziś w zimnym, pochmurnym i wilgotnym środowisku atmosferycznym w Polsce dominować będą niekorzystne warunki biometeorologiczne – informuje na Twitterze Instytut.
Czym jest gołoledź? Co to za zjawisko?
Jak wyjaśnia portal ekologia.pl gołoledź to zjawisko gwałtownego zamarzania spadających przechłodzonych kropli deszczu, mżawki lub mgły na podłoże o temperaturze poniżej 0°C. W wyniku zamarzania opadu powstaje gładka, równa i przezroczysta pokrywa lodowa.
Podobnym zjawiskiem do gołoledzi jest ślizgawica, inaczej lodowica, jednak powstaje ono nie na skutek opadów, lecz w wyniku zamarzania cienkiej warstwy wody pokrywającej zmrożoną powierzchnię. Dzieje się tak często po krótkotrwałej odwilży. Zarówno gołoledź, jak i ślizgawica są zjawiskami bardzo groźnymi dla użytkowników dróg i chodników.
Gołoledź pośniegowa powstaje na drogach wskutek rozjeżdżania cienkiej warstwy śniegu i jej ponownego zamarzania w postaci cienkiej powłoki lodu.
Źródło: PAP/ Ekologia.pl/ Wikipedia
-
"Ktoś prezesa okłamuje, żeby się cieszył". Lubnauer o głośnych słowach Kaczyńskiego o marszu
-
Nagły zwrot Niemiec. "Traktują Ukrainę jako zasób"
-
Roman Giertych znów w rządzie? Tylko w tym scenariuszu to możliwe [podcast DZIEŃ PO WYBORACH]
-
Byłam na kobiecym evencie Trzeciej Drogi. Można pomylić z Lewicą, gdyby nie jeden szczegół
-
Nagroda Nobla 2023. Laureatami w dziedzinie medycyny zostali Katalin Karikó i Drew Weissman
- Musk naśmiewa się z Zełenskiego. W sieci burza. "Zachęta dla Rosji"
- Ceny paliw na stacjach hamują, frank ma tanieć, a metr kwadratowy zdrożeć. Hirsch wyjaśnia
- Gargamel, Stuu, Gonciarz. Ciemna strona youtuberów. "To może doprowadzić do tragedii"
- Niemcy oszukają Ukrainę? Poseł kreśli ponurą wizję
- "Talk like a Washington Insider" - czyli o amerykańskich wyborach i politycznych "buzzwords"