Służby pokazały, jak wygląda "terrorysta". Burza w sieci. "Brakuje kozy na sznurku"

Podczas poznańskiej odsłony ćwiczeń pod kryptonimem "Wolf-Ram-23", zagrożenie terroryzmem uosabiała kobieta przebrana w tradycyjny strój muzułmański. Zdjęcia z akcji, którymi na Facebooku pochwaliła się wielkopolska policja, wywołały oburzenie w sieci.
Zobacz wideo

Razem ponad 2600 osób uczestniczy w trwających od poniedziałku ćwiczeniach antyterrorystycznych pod kryptonimem "Wolf-Ram-23". Ćwiczenia zorganizowane przez Komendę Główną Policji wraz z Wydziałem ds. Zwalczania Broni Masowego Rażenia FBI mają na celu skoordynowanie i współpracę służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, a także sprawdzenie funkcjonujących procedur w przypadku potencjalnego zagrożenia chemicznego, biologicznego, radiacyjnego lub nuklearnego.

Pierwszego dnia służby prowadziły działania m.in. w metrze w Warszawie, lecz w kolejnych dniach poszczególne epizody ćwiczeń objęły obszar także innych województw. Kontrowersje wzbudził poznański epizod "Wolf-Ram-23", gdzie służby "odgrywały" reakcję na atak ze strony kobiety "powiązanej z zagranicznymi grupami ekstremistycznymi". Kobieta występująca w roli terrorystki była ubrana w hidżab, czyli tradycyjne dla muzułmanek nakrycie głowy. Zdjęcia z ćwiczeń, które opublikowała wielkopolska policja, od razu wywołały oburzenie internautów, według których ćwiczenia ujawniły skalę islamofobii w Polsce.

"Jakiś geniusz wymyślał"

"Żenujące, dyskryminujące, utrwalające stereotypy. Wstyd" - napisała na Twitterze dziennikarka TOK FM Anna Gmiterek Zabłocka, podając dalej wpis Rafała Sokoła - adwokata i obrońcy praw człowieka, który z kolei zauważył, że "chyba już minęły czasy, w których ktokolwiek wierzy, że tak wygląda terrorysta".

W podobnym, choć już w nie tak łagodnym tonie, poznańskie ćwiczenia "Wolf-Ram-23" skomentował Wojciech Szewko, ekspert ds. dżihadu islamistycznego. "Super. Jak wiadomo, islamscy terroryści w Europie dotychczas przebierali się zawsze w stroje religijno/etniczne pozwalające bezbłędnie wyróżnić ich z tłumu podczas ataku. Brakuje kozy na sznurku. Jakiś geniusz wymyślał" - stwierdził.

"Wyobraźnia organizatorów". Absurdalne tłumaczenia poznańskiej policji

O "wzór terrorysty" została zapytana wielkopolska policja, która opublikowała zdjęcia kobiety w hidżabie. Administrator profilu służb na Facebooku w odpowiedzi stwierdził, że to "wyobraźnia organizatorów". "Był też mężczyzna na wózku inwalidzkim z bombą" - podkreślił, cytowany przez portal Na Temat.

Rzecznik Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu Andrzej Borowiak tłumaczył się natomiast tym, że poznańska policja nie odpowiada za wygląd statystki. - Pytanie o wybór postaci terrorysty należałoby raczej zadać FBI, ponieważ to Federalne Biuro Śledcze jest autorem scenariusza – skomentował.

Posłuchaj podcastu:

TOK FM PREMIUM