Służby pokazały, jak wygląda "terrorysta". Burza w sieci. "Brakuje kozy na sznurku"
Razem ponad 2600 osób uczestniczy w trwających od poniedziałku ćwiczeniach antyterrorystycznych pod kryptonimem "Wolf-Ram-23". Ćwiczenia zorganizowane przez Komendę Główną Policji wraz z Wydziałem ds. Zwalczania Broni Masowego Rażenia FBI mają na celu skoordynowanie i współpracę służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, a także sprawdzenie funkcjonujących procedur w przypadku potencjalnego zagrożenia chemicznego, biologicznego, radiacyjnego lub nuklearnego.
Pierwszego dnia służby prowadziły działania m.in. w metrze w Warszawie, lecz w kolejnych dniach poszczególne epizody ćwiczeń objęły obszar także innych województw. Kontrowersje wzbudził poznański epizod "Wolf-Ram-23", gdzie służby "odgrywały" reakcję na atak ze strony kobiety "powiązanej z zagranicznymi grupami ekstremistycznymi". Kobieta występująca w roli terrorystki była ubrana w hidżab, czyli tradycyjne dla muzułmanek nakrycie głowy. Zdjęcia z ćwiczeń, które opublikowała wielkopolska policja, od razu wywołały oburzenie internautów, według których ćwiczenia ujawniły skalę islamofobii w Polsce.
"Jakiś geniusz wymyślał"
"Żenujące, dyskryminujące, utrwalające stereotypy. Wstyd" - napisała na Twitterze dziennikarka TOK FM Anna Gmiterek Zabłocka, podając dalej wpis Rafała Sokoła - adwokata i obrońcy praw człowieka, który z kolei zauważył, że "chyba już minęły czasy, w których ktokolwiek wierzy, że tak wygląda terrorysta".
W podobnym, choć już w nie tak łagodnym tonie, poznańskie ćwiczenia "Wolf-Ram-23" skomentował Wojciech Szewko, ekspert ds. dżihadu islamistycznego. "Super. Jak wiadomo, islamscy terroryści w Europie dotychczas przebierali się zawsze w stroje religijno/etniczne pozwalające bezbłędnie wyróżnić ich z tłumu podczas ataku. Brakuje kozy na sznurku. Jakiś geniusz wymyślał" - stwierdził.
"Wyobraźnia organizatorów". Absurdalne tłumaczenia poznańskiej policji
O "wzór terrorysty" została zapytana wielkopolska policja, która opublikowała zdjęcia kobiety w hidżabie. Administrator profilu służb na Facebooku w odpowiedzi stwierdził, że to "wyobraźnia organizatorów". "Był też mężczyzna na wózku inwalidzkim z bombą" - podkreślił, cytowany przez portal Na Temat.
Rzecznik Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu Andrzej Borowiak tłumaczył się natomiast tym, że poznańska policja nie odpowiada za wygląd statystki. - Pytanie o wybór postaci terrorysty należałoby raczej zadać FBI, ponieważ to Federalne Biuro Śledcze jest autorem scenariusza – skomentował.
Posłuchaj podcastu:
-
Sprawdziliśmy, co w sklepach myślą o powrocie handlu w niedzielę. Tusk rozwścieczył. "Co mu odbiło?!"
-
Przeczytaliśmy "Vademecum wyborcze katolika". Ksiądz rozkłada ręce: To pomyłka
-
Gabinet grozy. "Zabrałbym się chyba za tego HIV-a". Przyszła do niego zdrowa, a wyszła "śmiertelnie chora"
-
"To nie jest dar". Ekspert o 2 mld dla Polski. I MON-ie, który kupuje, jakby miał "kartę bez limitu"
-
Orgia księży w Dąbrowie Górniczej. Duchowny ostro o polskim Kościele: Rozpusta, rozpasanie, bezrozum
- Nowy sondaż. Prawie wszystkim rośnie, tylko nie im. To koniec wielkiego boomu?
- Sąd zmienił decyzję w sprawie Ewy M. Aktywistka będzie mogła wyjść na wolność
- Poseł PiS potrącony samochodem. "Zrobił to świadomie"
- Ziobro ma zakaz wypowiadania się o Agnieszce Holland i "Zielonej granicy". Jest decyzja sądu
- Stefan Niesiołowski uniewinniony. "Porażka Ziobry, Kaczyńskiego i Prokuratury Krajowej"