Donieck i Ługańsk są bardzo cenne. Gdzie leżą i co mają wartościowego?

Doniecka i Ługańska Republika Ludowa w rękach rosyjskiej "misji pokojowej". Dlaczego Putinowi zależy na wschodniej Ukrainie?

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu separatystycznych "republik ludowych" w Donbasie i Ługańsku. Wydał też rozkaz o wysłaniu tam "misji pokojowej". W związku z tym na teren republik wkroczyło rosyjskie wojsko. Tymczasem Donbas i Ługańsk są niezwykle cenne pod względem zasobów. 

W odezwie do narodu ukraińskiego prezydent kraju Wołodymyr Zełenski oświadczył, iż Kijów kwalifikuje uznanie przez Rosję niepodległości tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej jako naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej państwa ukraińskiego. 

Obwód doniecki i obwód ługański a mapa Ukrainy. Ludność obwodów jest bardzo zróżnicowana 

Według mapy administracyjnej Ukrainy obwód doniecki jest jednym z 24 obwodów Ukrainy. Znajduje się we wschodniej części tego kraju, tuż przy granicy z Rosją, na zachodzie sąsiaduje z ukraińskimi obwodami zaporoskim i dniepropetrowskim, na północnym zachodzie z charkowskim, na wschodzie z ługańskim. Oficjalną stolicą obwodu jest Donieck, jednak z powodu trwającej od 2014 r. okupacji miasta przez prorosyjskich separatystów, tymczasową siedzibą administracyjną obwodu donieckiego jest Kramatorsk (wcześniej, od 13 czerwca do 11 października 2014 roku był nią Mariupol). Inne duże miasta regionu, to Makiejewka, Gorłówka i Słowiańsk. Według danych pochodzących ze spisu ludności z 2001 r., obwód doniecki zamieszkują Ukraińcy (56,9%), Rosjanie (38,2%), a także m.in. Grecy, Białorusini, Tatarzy, Ormianie, Żydzi i Polacy.

Obwód ługański z kolei na zachodzie graniczy z obwodem donieckim i charkowskim, a od wschodu z Federacją Rosyjską. Oficjalną stolicą obwodu ługańskiego jest Ługańsk, jednak – podobnie jak w przypadku opisanego wyżej Doniecka – od wiosny 2014 roku miasto znajduje się pod kontrolą prorosyjskich separatystów. Z tego powodu siedziba regionalnej administracji została na razie przeniesiona do Siewierodoniecka. W obwodzie ługańskim mieszkają Ukraińcy (58%), Rosjanie (39%), a także m.in. Białorusini, Tatarzy, Ormianie, Polacy i Mołdawianie.

Gdzie leży Donbas i jakie ma powiązania z Rosją? 

Donieckie Zagłębie Węglowe, nazywane w skrócie Donbas jest to okręg przemysłowy znajdujący się na terenie dwóch państw: wschodniej Ukrainy (obwód doniecki i ługański) oraz południowo-zachodniej Rosji (obwód rostowski). To region o największej gęstości zaludnienia, jeśli porównać go ze wszystkimi regionami Ukrainy (wyłączając Kijów). Jego głównymi miastami są Donieck (stolica Donbasu), Makiejewka, Gorłówka, Jenakijewe, Kadijewka, Ałczewsk, Chrustalnyj oraz Konstantynówka.

Donbas: bogate złoża węgla kamiennego i nie tylko

Donbas jest bogaty w złoża węgla kamiennego (koksowego i antracytu), jak również rtęci i soli kamiennej. Rozwinął się tu również przemysł hutniczy, na bazie rud żelaza i niklu, które są dostarczane z Krzywego Rogu i Nikopola. Głównymi ośrodkami hutnictwa Donbasu są: Donieck, Jenakijewe i Kramatorsk. W Mariupolu nad Morzem Azowskim znajduje się druga co do wielkości ukraińska huta. Z kolei z hutnictwem związany jest przemysł elektromaszynowy, produkcja urządzeń dla hutnictwa i górnictwa (w Kramatorsku i Gorłówce), taboru kolejowego, obrabiarek, a także maszyn budowlanych.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM