Unia Europejska kupi broń i sprzęt dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy

Szefowa Komisji Europejskiej poinformowała, że "UE po raz pierwszy sfinansuje zakup oraz dostawę broni i sprzętu do zaatakowanego kraju".
Zobacz wideo

Oprócz poinformowania o tym, że UE po raz pierwszy zdecydowała się na sfinansowanie zakupu broni i sprzętu dla zaatakowanego kraju, Ursula von der Leyen przekazała też informacje dotyczące kolejnych sankcji wymierzonych w Rosję

- Zamykamy przestrzeń powietrzną Unii Europejskiej dla samolotów należących do Rosji, zarejestrowanych w Rosji lub kontrolowanych przez Rosję. Nie będą one mogły lądować, startować ani przelatywać nad terytorium UE. Dotyczy to także prywatnych odrzutowców oligarchów  - powiedziała na specjalnej konferencji prasowej.

Unia zdecydowała się też na uderzenie w rosyjską propagandę i dezinformację.  - Zakazujemy machiny medialnej Kremla w Unii Europejskiej. Russia Today i Sputnik oraz ich spółki zależne nie będą już mogły szerzyć swoich kłamstw, aby usprawiedliwić wojnę Putina. Opracowujemy narzędzia do zakazania ich toksycznej i szkodliwej dezinformacji w Europie - przekazała Ursula von der Leyen.

Szefowa KE zapowiedziała też prace nad zakazaniem rosyjskim oligarchom wykorzystywania ich aktywów finansowych na unijnych rynkach. - Putin wkroczył na ścieżkę mającą na celu zniszczenie Ukrainy. Ale to, co w rzeczywistości robi, to niszczy także przyszłość jego własnego kraju - oceniła von der Leyen. 

"Rosja nie prowadzi wojny tylko przeciwko Ukrainie"

Jak stwierdził wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell, "Rosja nie prowadzi wojny tylko przeciwko Ukrainie", zwracając uwagę na to, że Władimir Putin wydał rozkaz o postawieniu w stan najwyższej gotowości sił jądrowych.

Wiceprzewodniczący KE zwrócił również uwagę, że rosyjska armia na Ukrainie coraz częściej obiera za cel infrastrukturę cywilną, podczas gdy Ukraińcy "heroicznie się bronią". Szef unijnej dyplomacji wyraził przekonanie, że ministrowie spraw zagranicznych poprą kolejne sankcje przeciwko Rosji, w tym wykluczenie jej banków z systemu SWIFT, a także kroki przeciwko bankowi centralnemu, w wyniku których "ponad połowa jego środków zostanie zablokowana".

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM