Broń biologiczna i chemiczna zagraża Ukrainie? Ta broń powinna być zakazana!

Broń biologiczna była szczególnie aktywnie rozwijana podczas II Wojny Światowej. Współcześnie m. in. reżim Assada stosował broń chemiczną w Syrii. Teraz pojawiło się niebezpieczeństwo, że ten sam scenariusz może powtórzyć się w Ukrainie. Wyjaśniamy, co to jest broń biologiczna i chemiczna.

Broń biologiczna - Rosja wysyła niepokojące sygnały

Na Twitterze pojawił się fake news, jakoby w Ukrainie znajdowały się laboratoria wojskowe USA, gdzie tworzona jest broń biologiczna lub chemiczna. To część kampanii dezinformacyjnej prowadzonej przez Rosję, jednak samo pojawienie się tego wątku wzbudza niepokój. Historia zna już dość przypadków użycia lub testowania tych okrutnych i śmiercionośnych typów broni niekonwencjonalnej.

Broń chemiczna i broń biologiczna. Ukraina zagrożona atakiem ze strony Rosji? Biały Dom ostrzega

W mediach coraz częściej pojawiają się doniesienia o tym, że w konflikcie ma zostać użyta broń biologiczna. Rosja mogłaby rozważać taką opcję - poinformowała na Twitterze rzeczniczka Białego Domu.

"Wszyscy powinniśmy uważać na możliwe użycie przez Rosję broni chemicznej lub biologicznej na Ukrainie, lub na operację pod fałszywą flagą z jej użyciem. To jasny schemat" - skomentowała pojawiające się informacje rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Broń chemiczna i broń biologiczna - definicja, rodzaje i podstawowe różnice

W związku z tym wiele osób zastanawia się, co to jest broń biologiczna i chemiczna. Najlepiej od razu zaznaczyć, że nie są to synonimy. Przez broń biologiczną (B) rozumie się broń masowego rażenia, w której ładunkiem bojowym są patogenne mikroorganizmy, wirusy lub toksyny pochodzenia biologicznego. Z kolei broń chemiczna to broń, w której podstawowym czynnikiem rażącym jest związek chemiczny o toksycznych właściwościach.

Broń biologiczna - rodzaje:

  1. mikroorganizmy, np. wąglik i bakterie wywołujące dżumę;
  2. wirusy, np. ospy prawdziwej i gorączki krwotocznej;
  3. toksyny, np. rycyna i botulina.

Broń chemiczna - rodzaje:

  1. środki duszące, np. cyjanowodór (Cyklon B);
  2. środki parzące, np. gaz musztardowy;
  3. środki krztuszące, np. chlor;
  4. środki paralityczno-drgawkowe, np. nowiczok;
  5. środki halucynogenne i usypiające, np. LSD.

Czy broń biologiczna i chemiczna jest zakazana? Teoria mówi jedno, praktyka drugie

Praktyki korzystania z broni chemiczne zdecydowanie potępiają państwa sojuszu NATO, które zgodnie podpisały się pod konwencją CWC (ang. Chemical Weapons Convention). Zakazuje ona produkcji, rozwoju, składowania, przekazywania i nabywania oraz użycia broni chemicznej.

Podobnie wygląda kwestia stosowania broni biologicznej, o której traktuje konwencja z 1972 roku. Zakazuje ona prowadzenia badań, produkowania, gromadzenia, nabywania w jakikolwiek inny sposób lub przechowywania patogenów, mogących służyć jako broń biologiczna. Wśród podpisujących ją krajów była także Rosja, jednak Milton Leitenberg i Raymond Zilinskas, autorzy książki "The Soviet Biological Weapons Program" (2012), ostrzegali, że być może kontynuuje ona część dotychczasowego programu rozwoju broni biologicznej.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod TUTAJ.

TOK FM PREMIUM