Yad Vashem rezygnuje z milionów dolarów od Abramowicza. Zawiesza współpracę z oligarchą

Instytut Yad Vashem w Jerozolimie poinformował, że "w świetle ostatnich wydarzeń" zawiesił strategiczne partnerstwo z Romanem Abramowiczem, który po inwazji Rosji na Ukrainę został objęty międzynarodowymi sankcjami. Partnerstwo zakładało przekazanie przez rosyjskiego oligarchę dziesiątków milionów dolarów.
Zobacz wideo

Yad Vashem i Roman Abramowicz ogłosili 22 lutego długoterminową współpracę, a środki przekazane przez miliardera miały zostać przeznaczone na Instytut Badań nad Holokaustem.

Posiadający izraelskie obywatelstwo Abramowicz jest jednym z najbardziej znanych rosyjskich oligarchów pochodzenia żydowskiego, blisko związanych z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

W czwartek brytyjski rząd powiadomił o zakazaniu wjazdu do kraju siedmiu rosyjskim oligarchom, w tym Abramowiczowi, i o zamrożeniu ich aktywów. Sankcje nałożone przez Wielką Brytanię są odpowiedzią na rosyjską inwazję na Ukrainę.

Na początku marca Roman Abramowicz potwierdził, że zamierza sprzedać klub Chelsea Londyn, którego jest właścicielem od 2003 roku. Decyzja była związana z już wtedy spodziewanym objęciem go przez brytyjski rząd sankcjami.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

DOSTĘP PREMIUM