Prezydent Zełenski o misji pokojowej NATO: Nie rozumiem w pełni tej propozycji

Po raz pierwszy po wybuchu wojny w Ukrainie Wołodymyr Zełenski udzielił wywiadu dziennikarzom rosyjskim, w tym reprezentującym zablokowane przez władze Rosji mediom niezależnym. - Putin powinien spotkać się ze mną, gdziekolwiek poza Rosją, Ukrainą i Białorusią - powiedział. Odniósł się też do pomysłu Jarosława Kaczyńskiego dot. misji pokojowej NATO w Ukrainie. - Nie rozumiem w pełni tej propozycji - mówił.
Zobacz wideo

Z prezydentem Ukrainy rozmawiali: redaktor naczelny portalu Meduza Iwan Kołpakow, redaktor naczelny niezależnej telewizji Dożd Tichon Dzjadko, publicysta Michaił Zygar i korespondent dziennika "Kommiersant" Władimir Sołowjow. To pierwsza taka rozmowa Wołodymyra Zełenskiego z mediami rosyjskimi po rozpętaniu przez Rosję wojny przeciwko Ukrainie. Wywiad ukazał się m.in. na profilu prezydenta na Facebooku. 

Wołodymyr Zełenski oświadczył, że prezydent Władimir Putin powinien spotkać się z nim "w jakimkolwiek miejscu na świecie", poza Ukrainą, Rosją i Białorusią, jako krajami będącymi w konflikcie. - Powinniśmy porozumiewać się z prezydentem Federacji Rosyjskiej, a żeby się porozumieć, musi on wyjść z miejsca, gdzie się znajduje, i przyjść do mnie na spotkanie - dodał.

- Uważam, że wojnę można zakończyć szybko, a opóźnia to tylko Putin i jego otoczenie - stwierdził.

Ukraiński prezydent został zapytany m.in. o pomysł misji pokojowej NATO w Ukrainie, z którym wyszedł Jarosław Kaczyński podczas wizyty w Kijowie. - Nie rozumiem w pełni tej propozycji. Nie potrzebujemy zamrożonego konfliktu na terytorium naszego państwa. Wyjaśniłem to na spotkaniu z naszymi polskimi kolegami – mówił Zełenski. - Na szczęście, albo niestety, to wciąż nasz kraj, a ja jestem prezydentem, więc na razie my będziemy decydować, czy będą tu inne siły – dodał.

"W Mariupolu leżą trupy ludzkie"

Pytany o sytuację w Mariupolu, Wołodymyr Zełenski powiedział, że żołnierze rosyjscy zablokowali wszystkie wjazdy i wyjazdy z miasta i zaminowali port. W Mariupolu panuje katastrofa humanitarna. - Żołnierze rosyjscy ostrzeliwują konwoje humanitarne i zabijają kierowców. W mieście na drogach i chodnikach leżą trupy ludzkie, są ich "tłumy". Żołnierze ukraińscy "bronią miasta, bronią rannych i martwych, których chcą pochować - relacjonował Zełenski.

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że celem strony ukraińskiej jest "maksymalne zmniejszenie liczby ofiar i skrócenie czasu trwania tej wojny". Jak dodał, wojska rosyjskie powinny wycofać się na "terytoria kompromisowe". - Cofnijcie się tam, od czego wszystko się zaczęło i tam spróbujemy rozwiązać kwestię Donbasu - powiedział Zełenski.

Podkreślił, że władze na Kremlu nie uważają Ukrainy za samodzielne państwo, a traktują ją jako "część jakiegoś wielkiego organizmu, na czele którego widzi siebie obecny prezydent Rosji". Dodał następnie: "My uważamy się za państwo samodzielne - z wielką, głęboką historią i moralnością". - Rosja od kilku lat próbuje zdestabilizować sytuację polityczną na Ukrainie, ale próby te nie powiodły się. Agresja zbrojna nie osiągnęła swoich celów - oznajmił.

Odnosząc się do postaw w społeczeństwie rosyjskim, Zełenski powiedział, że "wojna zakończy się wtedy, gdy wszyscy zechcą uznać, iż był to wielki błąd władz rosyjskich, który doprowadził do katastrofy dla narodu rosyjskiego".

Zełenski udzielił wywiadu mediom zablokowanym przez władze Rosji

Meduza, której redakcja mieści się na Łotwie, została uznana przez władze rosyjskie za jedno z mediów "zagranicznych agentów". Jest obecnie zablokowana w Rosji. Również Dożd - jedyna do niedawna niezależna stacja telewizyjna w Rosji - został uznany za "zagranicznego agenta". Po przyjęciu w Rosji ustawy o karaniu więzieniem za "fake newsy" na temat działań armii rosyjskiej, kanał Dożd zawiesił działalność.

Z kolei dziennik "Kommiersant" wydawany jest przez dom wydawniczy o tej samej nazwie, należący do oligarchy Aliszera Usmanowa. Swego czasu była to jedna z ważniejszych gazet polityczno-gospodarczych w Rosji.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM