Wołodymyr Zełenski zdymisjonował dwóch generałów. Oskarżył wojskowych o zdradę

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał w swoim przemówieniu, które ukazało się w nocy z czwartku na piątek, że podjął decyzję o dymisji dwóch "antybohaterów". To wysocy rangą wojskowi.
Zobacz wideo

W opublikowanym na Facebooku nagraniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski motywował dalszej walki z rosyjskimi okupantami ukraińskich obywateli. Przekazał także, że podpisał dekret o nagrodzeniu 136 żołnierzy sił zbrojnych. 

Zełenski poinformował również o podjęciu decyzji wobec "antybohaterów".

- Nie mam teraz czasu zajmować się wszystkim zdrajcami, ale stopniowo będą oni ukarani - powiedział. Wskazał przy tym na byłego szefa Głównego Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Służby Bezpieczeństwa Ukrainy - Andrija Olehowycza Naumowa oraz byłego szefa Biura Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w obwodzie chersońskim Serhiya Oleksandrowycza Kryvoruczko. Jak podkreślił prezydent, zostaną oni pozbawieni swoich stopni generalskich.

Informując o ich dymisji, Wołodymyr Zełenski powołał się na artykuł 48 kodeksu dyscyplinarnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Wskazał, że wojskowi ci pogwałcili przysięgę wierności złożoną ukraińskim obywatelom, według której "mieli bronić naszego państwa, jego wolności i niezależności". Nie podał jednak szczegółów. 

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM