Polski dyplomata wezwany do rosyjskiego MSZ. Tłumaczył się z przejęcia szkoły w Warszawie

Chargé d'affaires ambasady RP w Moskwie Jacek Śladewski we wtorek został wezwany do rosyjskiego MSZ w związku z przejęciem przez polskie władze szkoły przy ul. Kieleckiej w Warszawie - przekazała agencja Reutera za rosyjskimi mediami. Wezwanie Śladewskiego do MSZ Rosji potwierdził rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
Zobacz wideo

Rozmowa Śladewskiego w MSZ Rosji trwała około 20 minut. Na razie nie udostępniono żadnych informacji na jej temat - przekazała agencja Reutera za rosyjskimi mediami.

O potwierdzenie informacji o wezwaniu chargé d'affaires ambasady RP w Moskwie do rosyjskiego resortu spraw zagranicznych oraz o powody tego zdarzenia PAP spytała rzecznika MSZ Łukasza Jasinę. "Potwierdzam" - przekazał Jasina.

Rosja zapowiadała "ostrą" reakcję na sobotnie przejęcie przez Polskę budynku przy ul. Kieleckiej 45 w Warszawie, gdzie mieściła się prowadzona przez Ambasadę Rosji szkoła. W kontekście przejęcia szkoły były rosyjski rzecznik praw dziecka Paweł Astachow powiedział, że od kiedy ambasadora Rosji w Warszawie Siergieja Andriejewa oblano w Warszawie czerwoną farbą czekał, czy ambasadora Polski znajdą pływającego w rzece Moskwie.

Wszystkie groźby, zwłaszcza ze strony Rosji należy brać poważnie, ale nie dać się zastraszyć - powiedział we wtorek w Wilnie premier Mateusz Morawiecki pytany o bezpieczeństwo polskiego ambasadora w Rosji oraz o groźby kierowane przez rosyjską propagandę.

W sobotę miasto Warszawa, w porozumieniu z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, przejęło budynek przy ulicy Kieleckiej 45, gdzie mieściła się prowadzona przez Ambasadę Rosji szkoła średnia. Przejęliśmy kolejny budynek bezprawnie zajmowany dotychczas przez Federację Rosyjską na podstawie wyroku sądu, który dodatkowo zobowiązuje FR do zapłaty ponad 31 mln zł wraz z odsetkami za bezprawne zajmowanie Kieleckiej 45 - napisał w sobotę w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM