Szef dyplomacji UE odwiedził Odessę. "Będziemy z Ukrainą tak długo, jak będzie trzeba"

Będziemy z Ukrainą tak długo, jak będzie trzeba - oświadczył Josep Borrell, szef dyplomacji Unii Europejskiej podczas niezapowiedzianej sobotniej wizyty w Odessie na południu Ukrainy. Borrell zamieścił w mediach społecznościowych nagranie ze zniszczonego w rosyjskim ataku soboru w tym mieście.
Zobacz wideo Karolina Lewicka: "Trwa propagandowa okupacja naszego kraju"

"Odessa to piękne historyczne miasto. Powinno być o nim głośno w związku z jego żywą kulturą i duchem. Zamiast tego pojawia się w wiadomościach jako częsty cel w trakcie wojny Putina" - napisał Borrell w serwisie X 

Szef unijnej dyplomacji zaznaczył, że mija rok od nielegalnej rosyjskiej aneksji ukraińskich terytoriów w obwodzie donieckim, ługańskim, chersońskim i zaporoskim. Podkreślił, że Ukraina ma prawo do obrony przed rosyjską agresją i do odzyskania pełnej kontroli nad swoim terytorium. "UE będzie z Ukrainą tak długo, jak będzie to potrzebne" - oświadczył.

Borrell zamieścił w mediach społecznościowych nagranie z wnętrza zniszczonego w rosyjskim ostrzale Soboru Przemienienia Pańskiego. Ukraińskie media podkreślają, że wizyta przedstawiciela UE nie była wcześniej zapowiadana.

W sobotę Borrell wygłosił też zdalnie przemówienie do uczestników odbywającego się w Kijowie forum przemysłu obronnego. UE widzi konieczność bliższej współpracy z ukraińskim przemysłem zbrojeniowym; europejska zbrojeniówka ma tutaj coś do zaoferowania, ale może też się czegoś nauczyć z ukraińskich doświadczeń i innowacji - zaznaczył.

Posłuchaj:

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

TOK FM PREMIUM