Politycy KO ostro o zapowiedzi publikacji wyroku ws. aborcji: To dranie i prowokacja

Politycy KO w ostrych słowach skomentowali wydanie uzasadnienia do ubiegłorocznej decyzji tzw. TK ws. aborcji oraz zapowiedź jego publikacji. "To nie Trybunał, to nie wyrok, to dranie" - oceniła Barbara Nowacka (KO). Lider PO Borys Budka nazwał zapowiedź publikacji orzeczenia TK "prowokacją".

Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej opublikował w środę uzasadnienie pisemne wyroku z 22 października ub.r., w którym orzekł o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Wyrok ma jeszcze w środę zostać opublikowany w Dzienniku Ustaw.

- To nie jest Trybunał, to nie jest wyrok. To są dranie. Dranie, którzy w najtrudniejszym momencie, jaki widziała historia współczesna Polski po raz kolejny wywołują wojnę polsko-polską. Idą na wojnę z Polkami, z rodzinami, zagrażają bezpieczeństwu ekonomicznemu i bezpieczeństwu stabilności polskich rodzin - oceniła wiceprzewodnicząca klubu KO Barbara Nowacka.

- Publikacja na stronie Trybunału Konstytucyjnego uzasadnienia do pseudowyroku pseudotrybunału w chwili, w której Polska jest w ogniu walki z pandemią, jest w mojej ocenie prowokacją ze strony Jarosława Kaczyńskiego - powiedział z kolei lider PO Borys Budka.

Jak dodał, "rząd próbuje przykryć swoją nieudolność i fiasko programu szczepień". - Próbuje odwrócić uwagę od tego, że nie zakupiono 15 mln szczepionek. Próbuje odwrócić uwagę od upadających przedsiębiorców i czyni to w sposób wyjątkowo cynicznie, czyni to grając zdrowiem i życiem Polek - podkreślił szef Platformy.

Jego zdaniem "za rozpętanie wojny polsko-polskiej, za podpalenie Polski odpowiedzialny jest Jarosław Kaczyński". - Dzisiaj obowiązkiem każdego z nas i każdej z nas, parlamentarzystów i parlamentarzystek Koalicji Obywatelskiej jest kolejny raz stanięcie po stronie polskich kobiet, polskich rodzin - zaznaczył Budka.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM