Dubois: Ktoś, podszywając się pod nasz numer, groził Giertychowi śmiercią

Córka Romana Giertycha poinformowała, że dostała pogróżkami, jeśli "powiemy jeszcze jedno słowo o Pegasusie". "Numer telefonu podszywał się pod kancelarię mec. Dubois" - dodała. Kancelaria planuje złożyć zawiadomienie. Do sprawy odniósł się także Roman Giertych.
Zobacz wideo

"Pół godziny temu otrzymałam telefon z groźbami śmierci jeśli 'powiemy jeszcze choćby słowo o Pegasusie'. Numer telefonu podszywał się pod kancelarię mec. Dubois - przyjaciela mojego taty. To naprawdę straszne, co się dzieje…" - napisała na Twitterze Maria Giertych, córka adwokata. W kolejnym wpisie dodała: "Ktoś metalicznym, komputerowo zmienionym głosem odczytał, że tym razem dawkę trucizny dobiorą prawidłowo".

O sprawie napisała także kancelaria. "Ktoś, podszywając się pod numer naszej kancelarii, zadzwonił do córki mojego przyjaciela Romana Giertycha, grożąc mu śmiercią, jeśli nie poniecha sprawy Pegasusa. Jutro złożymy w tej sprawie zawiadomienie. Przykro mi, Marysiu, że musisz z tym się mierzyć" – przyznał mecenas Jacek Dubois na Twitterze.

Do tematu odniósł się Roman Giertych; również umieścił wpis na Twitterze.

"Posłuchajcie s…syny. Minie może jeszcze trochę czasu, ale znajdziemy was. I nie pomoże wam to, że wykonywaliście rozkazy. Obiecuję wam, że gdy was dopadnę (a stanie się to niechybnie) to nie ujrzycie słońca bez krat przez dekady. A nas i tak nie zastraszycie" - napisał.

Giertych inwigilowany Pegasusem

Włamanie do telefonu Giertycha wykryli specjaliści z kanadyjskiego CitizenLab Uniwersytetu w Toronto, o czym jako pierwsza napisała w grudniu agencja Associated Press. Eksperci stwierdzili, że w 2019 r. włamywano się Pegasusem do urządzenia prawnika co najmniej 18 razy.

Sam Giertych poinformował, że we wtorek otrzymał z CitizenLab informację, że z jego telefonu "zasysano też ogromne pliki różnego rodzaju informacji, dokumenty, zdjęcia". - Nie tylko Pegasus był używany do śledzenia mnie na bieżąco, ale po prostu gromadzono dane z mojego telefonu - zaznaczył.

Czym jest spoofing?

Jak działa spoofing? Telefon zaczyna dzwonić, a na wyświetlaczu pojawia się znajomy numer, a czasem nawet zdjęcie czy nazwisko dzwoniącego. Odbieramy więc bez chwili wahania, a tam nieznajomy głos lub syntezator mowy wypowiada kolejne przekleństwa, obelgi, kłamstwa, groźby. Wśród ofiar spoofingu jest córka byłego szefa CBA Pawła Wojtunika.

DOSTĘP PREMIUM