Kolejna dymisja za Polski Ład. Premier Morawiecki ogłosił, kto odchodzi z Ministerstwa Finansów

Premier Mateusz Morawiecki, który pełni obecnie funkcję szefa MF, odwołał wiceministra finansów Jana Sarnowskiego - poinformował PAP rzecznik rządu Piotr Müller. Dymisja ma związek z błędami we wdrażaniu zmian podatkowych.
Zobacz wideo

Wiceminister finansów Jan Sarnowski to kolejna osoba w ministerstwie, która traci stanowisko w związku z Polskim Ładem. W poniedziałek rzeczniczka PiS Anita Czerwińska poinformowała, że do dymisji podał się minister finansów Tadeusz Kościński, a kierownictwo PiS zaakceptowało decyzję.

- Jest to oczywiście podyktowane tym, że minister przyjmuje na siebie odpowiedzialność polityczną za pewne niedociągnięcia, jakie miały miejsce przy wdrażaniu nowych zasad podatkowych - oświadczyła.

Do momentu powołania nowego szefa resortu jego obowiązki ma pełnić premier Mateusz Morawiecki. 

Wyciągnięcie konsekwencji personalnych wobec tych, którzy przygotowywali wprowadzenie podatkowej części Polskiego Ładu, zapowiedział w niedawnym wywiadzie dla PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Na poziomie politycznym, półpolitycznym - niezupełnie zapanowali nad tym, co jest im podległe, i tam, być może, zadziałał brak dostatecznych kwalifikacji, być może także i brak dobrej woli - oświadczył Kaczyński.

"Piąteczek, dymisja odebrana i już koniec z tłumaczeniem się z katastrofy"

Odwołanie wiceministra Sarnowskiego doczekało się już pierwszych komentarzy w mediach społecznościowych.

"Minister Sarnowski jest chyba dzisiaj najszczęśliwszym człowiekiem na świecie. Piąteczek, dymisja odebrana i już koniec z tłumaczeniem się z katastrofy #PolskiŁad" - napisał na Twitterze Jan Strzeżek, rzecznik Porozumienia.

"Politycy PRZYCHODZĄ I ODCHODZĄ. Chaos dla obywateli związany ze zmianami podatkowymi zostaje" - napisał z kolei senator Krzysztof Kwiatkowski, były prezes NIK i były minister sprawiedliwości.

Podatkowa część Polskiego Ładu weszła w życie 1 stycznia. Na początku stycznia media i eksperci informowały jednak o szeregu błędów i niejasności oraz licznych grupach zawodowych i społecznych, które otrzymały wyraźnie niższe wypłaty (m.in. niektórzy nauczyciele, funkcjonariusze służb mundurowych, emeryci). 

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM