Prezydent: Nie mamy w tej chwili żadnych jednoznacznych dowodów na to, kto wystrzelił rakietę

- Nie mamy w tej chwili żadnych jednoznacznych dowodów na to, kto wystrzelił rakietę, prowadzone są czynności śledcze - powiedział na nocnej konferencji prasowej Andrzej Duda. Wcześniej prezydent odbył serię konsultacji w przywódcami międzynarodowymi, w tym z prezydentem USA Joem Bidenem.
Zobacz wideo

Prezydent Andrzej Duda ogłosił w czasie konferencji, że "jest wysoce prawdopodobne, że w środę ambasador RP przy NATO wystąpi z wnioskiem o uruchomienie art. 4 Traktatu o NATO". Artykuł ten stanowi, że "strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze stron".

W komunikacie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło, że we wtorek o godz. 15:40 na miejscowość Przewodów w powiecie hrubieszowskim na Lubelszczyźnie spadł "pocisk produkcji rosyjskiej", co spowodowało śmierć dwóch osób. W związku z tym wydarzeniem do złożenia wyjaśnień wezwany został ambasador rosyjski. Jednak Andrzej Duda zaznaczył, że "nie mamy w tej chwili żadnych jednoznacznych dowodów na to, kto wystrzelił rakietę, prowadzone są czynności śledcze". 

- Nasi eksperci pracują na miejscu zdarzenia, prezydent Joe Biden zadeklarował, że dla wsparcia pracy naszych ekspertów skieruje także ekspertów Stanów Zjednoczonych - stwierdził Andrzej Duda, który w swoim wystąpieniu wielokrotnie odwoływał się do swojej rozmowy z amerykańskim przywódcą. - Prezydent Joe Biden jasno powiedział, że Stany Zjednoczone dotrzymują sojuszy i są z nami; wszystkie zapisy Traktatu Północnoatlantyckiego są obowiązujące - deklarował. Zaznaczył, że rozmawiał również z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Duda odniósł się również do śmierci dwóch osób, które zginęły w Przewodowie. - Chcę złożyć wyrazy współczucia dla najbliższych dwóch obywateli, którzy zginęli w wyniku wybuchu, najprawdopodobniej rakiety, która spadła na nasze terytorium - dodał.

TOK FM PREMIUM