Część przychodni zwróci szczepionki dla presonelu. Trafią do rezerwy

Chodzi o - zapewnione przez państwo - bezpłatne szczepionki dla lekarzy i pielęgniarek. Szefowie części przychodni ich nie chcą, bo już wcześniej lekarzy i pielęgniarki zaszczepili z własnego budżetu. Ile jest takich przypadków? Niemało, choć Agencja Rezerw Materiałowych nie odpowiada na nasze pytania w tej sprawie.
Zobacz wideo

Agencja Rezerw Materiałowych nie odpowiedziała, ile przychodni dotychczas zadeklarowało, że szczepionki zwróci. Mimo, że powinna mieć takie dane, bo deklaracje zwrotu przychodzą na dedykowany temu adres mailowy.

Ministerstwo Zdrowia już w listopadzie w jednym z komunikatów informowało, że jest wiele pytań o możliwość zwrotu. "Podmioty, które chcą dokonać zwrotu powinny poprzez ten adres przesłać taką informację. Następnie Agencja Rezerw Materiałowych skontaktuje się z podmiotem celem odebrania szczepionek" - napisano w komunikacie. Była tam też informacja, że do resortu trafiają liczne zapytania o możliwość zwrotu.

Dlaczego szczepionki są zwracane? Bo szefowie przychodni i dyrektorzy szpitali już w sporej części zaszczepili swoich pracowników. Tak zrobił m.in. dr Tomasz Bałys, lekarz rodzinny spod Lublina. Jak mówi, zaszczepił trzy czwarte załogi. - Chodziło o czas - tłumaczy. Jak dodaje, pierwsza fala epidemii grypy pojawia się z reguły na przełomie stycznie i lutego, a to oznacza, że grudzień to ostatni dzwonek na takie szczepienia. Wielu medyków właśnie z tego powodu nie chciało czekać. Tym bardziej, że nawet jeśli pozamawiali szczepionki z rezerwy rządowej, to wielu... wciąż ich nie dostało.

Jak mówi nam Joanna Zabielska, lekarka rodzinna z Białegostoku z Porozumienia Zielonogórskiego, szczepionki na pewno będą zwracane, bo jest już coraz mniejsze zainteresowanie szczepieniami. Pierwszy bum już minął. "W przypadku, gdy podmiot odebrał szczepionki, po czym podjął decyzję o zwrocie, konieczne jest dołączenie oświadczenia o właściwym przechowywaniu szczepionek" - czytamy na stronie resortu zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia informuje też, że jeśli przychodnia ma pulę bezpłatnych szczepionek, a nie są już potrzebne dla personelu, to można nimi zaszczepić seniorów 75 plus. Bez pytania resort o zgodę.

TOK FM PREMIUM