Minister Niedzielski i biskup Miziński apelują w sprawie limitu wiernych. "Brak dbałości o zdrowie wbrew nauce Kościoła"

O poważne podejście do obowiązującego limitu liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach, zaapelowali do wszystkich księży proboszczów we wspólnym komunikacie minister zdrowia Adam Niedzielski i sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.
Zobacz wideo

Apel ten, jak podkreślili szef Ministerstwa Zdrowia i sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski w komunikacie, wynika "z troski o życie i zdrowie wiernych". Niedzielski i bp Miziński podkreślili, że "trzecia fala epidemii jest faktem i stanowi obecnie największe zagrożenie dla zdrowia oraz życia Polaków". "Nie można pozostawać obojętnym wobec rosnącej liczby zakażeń" - wskazali.

Zaznaczyli, że dziś potrzeba nam odpowiedzialności indywidualnej i zbiorowej, ponieważ to ona, obok szczepionki, jest "najważniejszą bronią w walce z epidemią". Dlatego, jak czytamy, "o tę odpowiedzialność apeluje zarówno władza świecka, jak i duchowna". "Naszą wspólną troską jest dziś ochrona zdrowia i życia wszystkich Polaków, dlatego w takim samym stopniu wszyscy jesteśmy wezwani do zachowania istniejących zasad i obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych" - zaznaczyli Niedzielski i bp Miziński.

"Przestrzegając ich, wykazujemy się troską o naszych rodaków. Najwyższym dobrem doczesnym jest zawsze zdrowie i życie. Brak dbałości o zdrowie i życie własne oraz innych to działanie wbrew solidaryzmowi społecznemu i wbrew nauce Kościoła katolickiego" - czytamy dalej w komunikacie. 

"Apel o poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach, do wszystkich księży proboszczów zostanie poparty pismem skierowanym przez księży biskupów do wszystkich parafii z wyraźnym wskazaniem ścisłego przestrzegania zasad sanitarno-epidemiologicznych" - poinformowali szef MZ i sekretarz generalny KEP.

"Tylko nasze wspólne odpowiedzialne podejście do walki z epidemią uchroni nas przed koniecznością wprowadzania kolejnych, bardziej restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa" - podkreślono w komunikacie. 

Przypomnijmy, że według aktualnych obostrzeń w kościołach obowiązuje limit wiernych maksymalnie jedna osoba na 15 metrów kwadratowych, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 metra. W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM