WHO: Omikron zakazi ponad połowę populacji Europy w sześć do ośmiu tygodni

Szacuje się, że ponad połowa ludności Europy będzie zakażona wariantem koronawirusa omikron w sześć do ośmiu kolejnych tygodni - poinformował dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę dr Hans Kluge.
Zobacz wideo

Na Starym Kontynencie w pierwszym tygodniu 2022 roku zarejestrowano ponad 7 mln nowych przypadków COVID-19 - powiedział Kluge na konferencji prasowej w Genewie. W porównaniu z danymi sprzed dwóch tygodni stanowi to ponad dwukrotny wzrost nowej liczby infekcji - dodał.

- Jak przewiduje instytut oceny zdrowia przy Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle (IMHE), w tym tempie ponad 50 proc. populacji regionu (Europy) będzie zakażone omikronem w następne sześć do ośmiu tygodni - oświadczył dyrektor Kluge.

Fala infekcji omikronem już "wystawia na próbę systemy ochrony zdrowia (...) w wielu państwach, gdzie wariant błyskawicznie się rozpowszechnił. - (Omikron) może również doprowadzić do przeciążenia tych systemów w wielu innych krajach - podkreślił ekspert.

Kluge zwrócił też uwagę, że nowy wariant koronawirusa rozprzestrzenia się szybciej niż jakikolwiek poprzedni. Wezwał wszystkie europejskie państwa, by wprowadziły obowiązek noszenia masek w przestrzeniach zamkniętych, a także, by nadać priorytet kampaniom szczepionkowym, w tym dawkom przypominającym. Dotyczy to zwłaszcza ludzi o podwyższonym ryzyku zachorowania, czyli osób starszych i pracowników służby zdrowia.

Omikron w Polsce

Zdaniem profesora Macieja Banacha wariant omikron, który pojawił się w listopadzie ub. roku, będzie już wkrótce dominował w Polsce pod względem liczby wywołanych zakażeń SARS-CoV-2. - Wkrótce w Polsce pojawi się fala zakażeń, gdzie liczba infekcji, głównie omikronem może sięgnąć nawet 100 tys. przypadków dziennie – ostrzegł kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń z Uniwersytetu Medycznego z Łodzi. - A ta wersja patogenu jest kilkadziesiąt razy bardziej zakaźna – przypomniał.

We wtorek minister zdrowia Adama Niedzielski poinformował, że ostatniej doby odnotowano 11 400 nowych zakażeń i 493 w związku z COVID-19. - Dzisiaj jest kolejny smutny dzień, ale dzień szczególny, bo przekroczyliśmy barierę stu tysięcy zgonów covidowych - powiedział Niedzielski w TVN24.

W poniedziałek ministerstwo zdrowia podało, że jak dotąd wykryto w Polsce 193 przypadki omikronu. Wojciech Andrusiewicz poinformował, że mamy też przynajmniej dwa pierwsze przypadki zgonów osób zakażonych nową wersją wirusa. - Są to dwie osoby z woj. małopolskiego, dwie osoby starsze - w wieku 92 i 85 lat - obaj to mężczyźni (...) niezaszczepieni - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

DOSTĘP PREMIUM