Wiceminister Kraska ujawnia dane. Blisko 20 tys. nowych zakażeń koronawirusem

Jak poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska jest 19 652 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 709 omikronem.
Zobacz wideo

Jak ujawnił Waldemar Kraska w rozmowie z Wirtualną Polską, jest 19 652 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 709 omikronem. W ciągu ostatniej doby zmarło 377 osób.

W poniedziałek Kraska informował o 10 445 nowych zakażeniach oraz o śmierci czterech chorych.

Przed tygodniem - we wtorek 11 stycznia - było 11 670 nowych zakażeń koronawirusem, a w związku z COVID-19 zmarły 433 osoby. Tydzień temu wykryto 65 przypadków zakażenia wariantem omikron.

"Piąta fala jest faktem"

Minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że "piąta fala epidemii jest faktem". Mówił, że z tygodnia na tydzień można było zaobserwować wzrosty zakażeń, ale na to pewien wpływ miał okres świąteczny. - Teraz mamy większe wzrosty i niestety nie widać czynników, które przemawiałyby za odwróceniem tej tendencji – ocenił Niedzielski.

- Z ostatnich raportów wynika, że omikron zaczyna dynamicznie wzrastać, jeśli chodzi o udział w strukturze badanego genomu. W tej chwili to jest poziom rzędu 20 proc. – powiedział minister zdrowia. Dodał, że w najbliższym czasie musimy spodziewać się wzrostów liczby zakażeń.

Szef MZ powiedział, że zgodnie z modelem opracowywanym w Ministerstwie Zdrowia szczyt zakażeń V fali przypadnie w połowie lutego. - To jest ok. 60 tys. zakażeń dziennie – poinformował min. Niedzielski.

TOK FM PREMIUM