Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane MZ: blisko 37 tys. nowych zakażeń [25 stycznia]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek (25 stycznia), że minionej doby odnotowano 36 995 nowych zakażeń koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 252 chorych.
Zobacz wideo

Najwięcej nowych zakażeń stwierdzono w województwach: mazowieckim - 6340, śląskim - 5509 i w Małopolsce - 3230.

W sumie od marca 2020 roku w Polsce - według oficjalnych danych resortu zdrowia - koronawirusem zakaziło się 4 584 360. W tym czasie zmarło 104 097 chorych.

Koronawirus w Polsce. Bilans ostatnich dni

W poniedziałek 24 stycznia odnotowano 29 100 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło dwóch pacjentów - podało ministerstwo zdrowia. Poniedziałkowe dane zwykle są zaniżone, w związku z weekendowymi opóźnieniami.

W niedzielę resort zdrowia informował o 34 088 nowych zakażeniach. W związku z COVID-19 zmarło 25 osób. W sobotę odnotowano największą od początku pandemii liczbę nowych zakażeń - 40 876. W piątek informowano o ponad 36 tysiącach nowych przypadków. 

Krótsza kwarantanna, darmowe testy w aptekach

Od dziś (25 stycznia) kwarantanna w Polsce została skrócona do siedmiu dni. Minister zdrowia Adam Niedzielski wskazywał, że to efekt obserwacji sytuacji w krajach Europy Zachodniej, gdzie wzrost zakażeń nastąpił wcześniej.

- Widzieliśmy, że władze tych krajów, z opóźnieniem reagując na pojawiające się zwiększone liczby zakażeń, wprowadziły ten obowiązek, więc my, będąc na początku – bo pamiętajmy, że mimo tych wielkich liczb, z jakimi mamy do czynienia, to jest początek piątej fali – podejmujemy tę decyzję, bo widzimy, że przebieg kliniczny jest nieco szybszy w przypadku omikronu – powiedział w poniedziałek minister.

- A z drugiej strony zdajemy sobie sprawę, że jeżeli będziemy mieli do czynienia ze scenariuszem, gdzie będzie 40, 50, 60 tys. zakażeń, nakładanie izolacji i kwarantann na długie dni tak naprawdę doprowadziłoby do faktycznego lockdownu w gospodarce, bo ludzie, którzy pracują, po prostu nie byliby obecni w pracy. Stąd jest ta decyzja – wyjaśnił Niedzielski.

Dodał, że "scenariusze, które się realizują, oznaczają, że w tym tygodniu na pewno będziemy mieli przekroczone 50 tys. zakażeń".

Czy zostanie wprowadzone zdalne nauczanie?

Jak zapowiedział Przemysław Czarnek, decyzja dotycząca trybu nauczania ma zapaść w najbliższych godzinach

Szef MEiN w TV Republika podkreślił, że pierwszym czynnikiem branym pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o przejściu na naukę zdalną będzie wydolność służby zdrowia. - Jest jeszcze inny czynnik - obciążenie pracą sanepidu w związku ze zdecydowanie bardziej licznymi przypadkami zakażeń w szkołach, aniżeli było to w trzeciej i czwartej fali koronawirusa - wskazał szef MEiN.

Zaznaczył, że jest kilka wariantów, które są brane pod uwagę, a dotyczą one "pewnego zakresu przejścia na naukę zdalną".

- To są warianty, które dotyczą przejścia na naukę zdalną przede wszystkim klas od IV wzwyż i punktowo - w największych miastach, w największych skupiskach, gdzie ta transmisja koronawirusa jest na najwyższym poziomie i generuje największe problemy, jeśli chodzi o działalność służb sanitarnych - powiedział minister edukacji.

Ekspert przestrzega przed ogromną falą feryjnych zakażeń

Piąta fala pandemii bije rekordy. Tymczasem w Polsce w najlepsze trwają ferie zimowe. - Nie jedźmy na te ferie. To jedyne wyjście - apelował w TOK FM prof. Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego. - Jeśli tego nie zrobimy, to fala 100 tysięcy zakażeń dziennie potrwa nie tydzień, ale przez trzy tygodnie - przestrzegał.

Piotr Maślak, prowadzący audycję, zwrócił uwagę, że brak turystów w ośrodkach narciarskich, może być jednoznaczny z bankructwem wielu firm. Profesor Fal odparł, że w tej chwili nie ma jednak innego wyjścia. - Jeżeli do tej pory nie przekonaliśmy albo nie zmusiliśmy ludzi do szczepień, to teraz nie ma innej możliwości odwrócenia tego, co się stanie. Znowu kilkoro zaszkodzi wszystkim - wskazał.

Jego zdaniem wielu ludzi do szczepień mógłby skutecznie zmotywować obowiązek płacenia za leczenie i pobyt w szpitalu. - Nie zaszczepiłeś się, zachorowałeś, uprzejmie proszę, tu jest rachunek za leczenie choroby, która jak twierdziłeś nie istnieje - opisywał.

TOK FM PREMIUM