Lawinowo rośnie liczba zakażeń wirusem RSV. Ekspert mówi o "epidemii wyrównawczej"

Lekarze alarmują o lawinowym w tym sezonie przyroście zakażeń wirusem RSV, który może powodować poważne infekcje dróg oddechowych u dzieci. W niektórych szpitalach na oddziałach pediatrycznych kończą się miejsca.
Zobacz wideo

Zdaniem ekspertów tegoroczna fala zachorowań to efekt między innymi poluzowania obostrzeń epidemicznych stosowanych w trakcie pandemii COVID-19. - Kiedy zrezygnowaliśmy ze stosowania zasad, te wirusy zaczęły się rozprzestrzeniać. Znamy bowiem pojęcie epidemii wyrównawczej - mówił w rozmowie z reporterem TOK FM prof. Krzysztof Pyrć, specjalista z zakresu wirusologii.

Ekspert przestrzegał, że problemu nie należy bagatelizować. - Faktycznie może to spowodować, że oddziały w szpitalu się zapchają - ostrzegał. Uspokajał jednak, że raczej nie dojdzie do nowej pandemii.

Prof. Pyrć wyjaśnił, że wirusy RSV rozprzestrzeniają się w bardzo prosty sposób. - Przenoszą się bardzo łatwo przy kontakcie, więc możemy ich unikać, ale będzie to bardzo trudne - wskazał.

Według specjalisty, w najbliższych miesiącach szczególną ostrożność, czyli między innymi unikanie dużych skupisk ludzi, powinny zachować więc osoby o obniżonej odporności. 

Posłuchaj audycji:

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM