Nie tylko właściciele domów. Kto składa deklarację CEEB w budynkach wielorodzinnych? [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

Deklaracja dotycząca źródeł ciepła i źródeł spalania paliw (CEEB) musi być złożona do końca czerwca 2022 r. Co to oznacza dla osób posiadających mieszkanie w kamienicy lub bloku? Czy jeśli nie mieszkasz w swoim mieszkaniu, tylko je wynajmujesz, to też musisz złożyć? Te i inne odpowiedzi na pytania znajdziesz na stronie gunb.gov.pl

Deklaracja źródła ciepła, gdy jesteś właścicielem mieszkania w budynku wielorodzinnym

Pytanie: Mam mieszkanie w bloku. Czy muszę złożyć deklarację?

Odpowiedź: Jeśli osoby mieszkające w bloku korzystają ze wspólnego źródła ciepła lub spalania paliw, nie muszą składać deklaracji, o ile takiego obowiązku dochowa za nich zarządca budynku. Natomiast jeżeli w lokalu jest indywidualne źródło ciepła np. kominek lub piecyk gazowy do ogrzewania wody, to taką deklarację trzeba złożyć samodzielnie.

Pytanie: Czy właściciel mieszkania, w którym nikt nie mieszka, a on sam przebywa za granicą, też musi złożyć deklarację?

Odpowiedź: Jeżeli budynek ma wykorzystywane źródło ciepła lub spalania paliw należy złożyć deklarację niezależnie od miejsca zamieszkania czy pobytu właściciela.

Deklaracja o źródłach ciepła, gdy mieszkanie w kamienicy lub bloku jest wynajmowane. Kto składa deklarację

Pytanie: Wynajmuję mieszkanie w budynku wielorodzinnym. Czy muszę złożyć deklarację?

Odpowiedź: Najemca nie ma obowiązku zgłaszania źródeł ciepła lub spalania paliw, obowiązek ten nałożony jest na właściciela/zarządcę budynku lub właściciela lokalu.

Pytanie: Czy deklarację powinien złożyć właściciel czy osoba wynajmująca mieszkanie.

Odpowiedź: Obowiązek złożenia deklaracji spoczywa na właścicielu lub zarządcy budynku lub lokalu.

Deklaracja emisyjności (CEEB), jeśli sytuacja lokalu nie jest uregulowana

Pytanie: Kto składa deklarację w przypadku braku uregulowania sytuacji prawnej?

Odpowiedź: W przypadku budynków, w których brak jest uregulowanej sytuacji prawnej (np. brak właściciela budynku, niezakończone postępowanie spadkowe, itd.) - nie ma jednocześnie zobowiązanego do złożenia deklaracji więc ten obowiązek nie ciąży na żadnej z osób.

Deklaracja powinna być złożona w ciągu 14 dni od momentu uregulowania sytuacji prawnej i wskazania właściciela lub zarządcy.

Pytanie: Czy gdy jest dwóch właścicieli, to deklarację składa tylko jeden z nich?

Odpowiedź: W przypadku budynków/lokali, w których występuje współwłasność nieruchomości dochodzi do tzw. odpowiedzialności solidarnej. W przypadku złożenia deklaracji tylko przez jednego ze współwłaścicieli należy uznać spełnienie tego obowiązku odnoszącego się przecież do budynku. Brak jest również podstaw do karania tego współwłaściciela, który deklaracji nie złożył dla tego budynku.

Więcej informacji na temat tego jak złożyć deklarację CEEB, gdzie znajduje się deklaracja o źródłach ciepła, oraz co grozi na nieterminowe złożenie deklaracji CEEB znajdziesz pod linkami.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM