Smog. W którym mieście jest najgorzej? Najnowszy raport Polskiego Alarmu Smogowego

Nowa Ruda, Nowy Targ i Sucha Beskidzka to miasta, w których powietrze jest najbardziej zanieczyszczone - wynika z raportu przygotowanego przez Polski Alarm Smogowy. Eksperci zwracają też uwagę, że w niechlubnym rankingu przeważają małe i średnie miejscowości.
Zobacz wideo

Raport Polskiego Alarmu Smogowego został przygotowany na podstawie danych za rok 2021, publikowanych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. PAS co roku przedstawia ranking najbardziej smogowych miejscowości. Tym razem w trzech kategoriach – najwyższego stężenia pyłów PM10, najwyższego stężenia benzo(a)pirenu i liczby smogowych dni.

Nowym smogowym liderem została Nowa Ruda. Miasto z województwa dolnośląskiego zwyciężyło we wszystkich trzech kategoriach. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się kolejno Nowy Targ i Sucha Beskidzka. We wszystkich miejscowościach powietrze było niezdatne do oddychania przez dwa do trzech miesięcy w roku.

Mapa miast z najwyższym rocznym stężeniem pyłu PM10Mapa miast z najwyższym rocznym stężeniem pyłu PM10 Polski Alarm Smogowy

W rankingu Polskiego Alarmu Smogowego brakuje dużych miast. "Jeszcze kilka lat temu do rankingu trafiał Kraków, ale odkąd w stolicy Małopolski wprowadzono zakaz spalania węgla i drewna, powietrze uległo znaczącej poprawie. Stężenia pyłów i rakotwórczego benzo(a)pirenu spadły aż o 45 proc." - informuje PAS.

Miasta z największą liczbą dni smogowychMiasta z największą liczbą dni smogowych Polski Alarm Smogowy

Wsią, w której sytuacja jest najgorsza, jest Godów. Miejscowość znalazła się na 10. miejscu w Polsce. Jak podkreśla Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego, "w Godowie powietrze nie nadawało się do oddychania przez ponad dwa miesiące w roku". - Przykład Godowa pokazuje, że w pozostałych polskich wsiach najprawdopodobniej nie dzieje się lepiej - dodał.

Mapa miast o najwyższym średniorocznym stężeniu rakotwórczego benzo(a)pirenuMapa miast o najwyższym średniorocznym stężeniu rakotwórczego benzo(a)pirenu Polski Alarm Smogowy

Co ciekawe, na liście smogowych rekordzistów znalazły się aż trzy uzdrowiska - Rabka Zdrój (województwo małopolskie), Szczawno-Zdrój (województwo dolnośląskie) i Goczałkowice-Zdrój (województwo śląskie). Dane zebrane przez PAS nie pozostawiają wątpliwości, jak zła jest sytuacja. W Rabce przekroczenie normy rakotwórczego benzo(a)pirenu to aż 800 proc. Z raportu wynika, że w Szczawnie-Zdroju normę przekroczono siedmiokrotnie.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM