Wybory do Sejmu i Senatu. Kiedy się odbędą? Jeden termin jest najbardziej prawdopodobny

Wybory parlamentarne w Polsce odbędą się jesienią 2023 r. Wiadomo, że możliwe są cztery terminy. Jednak z informacji pozyskanych w kierownictwie PiS wydaje się, że jeden jest najbardziej prawdopodobny.
Zobacz wideo

460 posłów i 100 senatorów wybieramy w Polsce co cztery lata w wyborach parlamentarnych. Dokładne daty wyboru parlamentarzystów określa Konstytucja, w której w rozdziale IV art.98. pkt. 2 czytamy: "Wybory do Sejmu i Senatu zarządza Prezydent Rzeczypospolitej nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu, wyznaczając wybory na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu". 

Wybory parlamentarne 2023. Kiedy odbędą się wybory do Sejmu?

Aktualna kadencja Sejmu i Senatu skończy się 12 listopada 2023 r. W związku w tym, według kalendarza, możliwe są cztery daty, kiedy mogłyby się odbyć wybory parlamentarne:

  • 15 października
  • 22 października
  • 28 października
  • 5 listopada.

Jak niedawno poinformował Onet, wiele wskazuje na to, że wybory parlamentarne odbędą się już 15 października. Taki termin, zgodnie z doniesieniami, ma forsować obecny obóz rządzący. "O tej dacie usłyszeliśmy zarówno w centrali PiS na Nowogrodzkiej, w Kancelarii Premiera oraz w Pałacu Prezydenckim" - można było przeczytać  na stronach Onet.pl. 

Wybory parlamentarne w Polsce w 2023 roku

Zgodnie z doniesieniami, 15 października to najwcześniejszy możliwy termin, który znacznie skraca kampanię wyborczą. Tego dnia w kościele obchodzony będzie Dzień Papieski na cześć świętego Jana Pawła II, który 16 października 1978 roku został wybrany na papieża. PiS chce w ten sposób przyciągnąć do urn wyborców o konserwatywnych poglądach. Poza tym obóz rządzący liczy, że tego dnia wielu księży zabierze głos na temat wartości, jakimi powinni kierować się wierni, również podczas dokonywania wyboru parlamentarzystów. 

Czy to właśnie tę datę wybierze prezydent? Na razie nie wiadomo. Decyzję określającą dokładny termin wyborów parlamentarnych 2023, poznamy w sierpniu.

Wybory w Polsce. Co ile lat się odbywają?

W zależności od rodzaju, wybory w Polsce odbywają się co cztery lub pięć lat:

  • wybory samorządowe od 2018 roku odbywają się co pięć lat (do 2018 r. odbywały się co cztery lata),
  • wybory parlamentarne - co cztery lata,
  • wybory prezydenckie - co pięć lat
  • wybory do Parlamentu Europejskiego - również co pięć lat.

Źródło: Sejm.gov.pl/ Onet.pl

Posłuchaj:

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". " class="art_link" rel="dofollow">Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

TOK FM PREMIUM