Budżet obywatelski dla poprawy zdrowia psychicznego. Takiego wsparcia chcą w Warszawie
Projekt zdobył ponad 18 tys. głosów i będzie realizowany w przyszłym roku. - Bardzo się cieszę, bo to pokazuje, że warszawianki i warszawiacy uznali prewencję suicydalną za ważny temat - mówi autor projektu Dominik Kuc z fundacji GrowSpace. Jak podkreśla, to nie jest jedyna taka inicjatywa. Na liście zwycięzców znalazły się w sumie cztery propozycje ogólnomiejskie związane ze zdrowiem psychicznym.
- Jesteśmy w momencie, w którym ten temat staje się istotny. Po publikacji wielu zatrważających raportów i wielu kampaniach społeczeństwo - a w tym przypadku mieszkańcy Warszawy - uznali, że to ważny temat. Nie zapominajmy jednak, że to kropla w morzu potrzeb, bo mówimy tylko o stolicy, a nie o szkołach w całej Polsce - dodaje Kuc.
Szkolenia dla nauczycieli i rodziców
Przewidywany koszt szkoleń to niemal 25 tys. złotych. Będą mogli z nich skorzystać nauczyciele i rodzice. Dzięki nim dowiedzą się, jak w porę wychwycić problem i odpowiednio wspierać ucznia w kryzysie, a także gdzie pokierować go dalej - do odpowiednich miejsc, również na terenie miasta.
- Chodzi też o to, aby zrobić efekt dźwigni - nadmienia Kuc. - Jeżeli przeszkolimy odpowiednią liczbę pedagogów, to oni dostaną materiały, z którymi będą w stanie pójść do szkół i rozdać je pozostałym nauczycielom. Wszystko po to, by efektywniej dotrzeć do dużej grupy odbiorców w krótkim czasie - wyjaśnia.
Kropla w morzu potrzeb
Fundacja GrowSpace od miesięcy bezskutecznie apeluje do rządu o podobne programy w szkołach w całej Polsce. Szkolenia dla nauczycieli i rodziców to jeden z postulatów akcji 'Tak dla prewencji suicydalnej w szkołach'. W sieci poparło ją ponad 11 tys. osób. Aktywiści domagają się także psychoedukacji, zwiększenia dostępności psychologów w szkołach czy budowy zespołów interwentów kryzysowych.
- Ministerstwo Edukacji i Ministerstwo Zdrowia oczywiście chwalą się tym, ile działań prowadzą - mówi Kuc. - Zapytaliśmy o to kuratoria oświaty i wiemy, że jakiekolwiek działania na rzecz poprawy zdrowia psychicznego prowadzi siedem kuratoriów, a raportują je cztery. To pokazuje systemowe podejście do tematu - dodaje.
- Cieszymy się, że takie działania będą prowadzone w Warszawie. Trochę przykro jednak, że musiał temu posłużyć budżet obywatelski - ubolewa Dominik Kuc. - Czy to społeczeństwo ma się mobilizować, żeby taki temat przepchnąć? Czy powinniśmy jednak podjąć działania odgórne, żeby nie tylko warszawskie szkoły, ale także szkoły w Łodzi, Poznaniu, Krośnie, Słupsku, Płocku i Sędziejowicach miały dostęp do takiej samej prewencji suicydalnej? Bardzo się cieszymy z sukcesu projektu, ale to tylko krok do przodu - dodaje.
Zdrowie psychiczne w budżecie obywatelskim
Spośród trzynastu zwycięskich projektów ogólnomiejskich w budżecie obywatelskim aż cztery dotyczą zdrowia psychicznego. Oprócz prewencji suicydalnej, będzie też pierwsza pomoc psychologiczna, czyli m.in. wykłady i konsultacje dla dzieci i młodzieży oraz rodziców i opiekunów. Kolejny projekt zakłada przeprowadzenie kampanii informacyjno-szkoleniowej dotyczącej profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. W ramach jeszcze innego projektu na warszawskich mostach pojawią się tabliczki z pozytywnym przesłaniem i numerem telefonu, pod którym można będzie uzyskać wsparcie.
Młode osoby, które zmagają się z kryzysem, mogą skorzystać z telefonu zaufania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (116 111) lub telefonu Rzecznika Praw Dziecka (800 12 12 12).