,
Obserwuj
Kultura

Konkurs Chopinowski. Znamy zwycięzcę plebiscytu na nagrodę publiczności

PAP
1 min. czytania
22.10.2025 11:44

Piotr Alexewicz został zwycięzcą plebiscytu na nagrodę publiczności XIX Konkursu Chopinowskiego. Na drugim miejscu znalazł się Malezyjczyk Vincent Ong, trzecie zajęła chińska pianistka Tianyao Lyu.

fot. Aleksandra Szmigiel/REPORTER/East News

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto wygrał nagrodę publiczności Konkursu Chopinowskiego?
  • Jaką liczbę głosów otrzymali poszczególni pianiści?

Zwycięzcą plebiscytu na nagrodę publiczności XIX Konkursu Chopinowskiego - 19 961 głosów – został reprezentujący Polskę Piotr Alexewicz. Na drugim miejscu znalazł się (z 11 547 głosami) Malezyjczyk Vincent Ong, trzecie miejsce zajęła, otrzymując 8224 głosy, chińska pianistka Tianyao Lyu.

Wyniki XIX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina ogłoszono w nocy z poniedziałku na wtorek. I nagrodę i złoty medal otrzymał Eric Lu (Stany Zjednoczone), II nagrodę i srebrny medal – Kevin Chen z Kanady, a III nagrodę i brązowy medal – Chinka Zitong Wang. IV nagrodę (ex aequo) otrzymały Chinka Tianyao Lyu i Japonka Shiori Kuwahara. V nagroda (również ex aequo) trafiła do Piotra Alexewicza i Vincenta Onga z Malezji. VI nagrodę przyznano Williamowi Yangowi ze Stanów Zjednoczonych.

Pozostali finaliści XIX Konkursu Chopinowskiego - Gruzin David Khrikuli, Japonka Miyu Shindo i Chińczyk Tianyou Li - otrzymali równorzędne wyróżnienia ufundowane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

XIX edycja Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina trwa do 23 października. Jego organizatorem jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Polska Agencja Prasowa jest partnerem medialnym konkursu.