Ławki niepodległości za 4 mln zł. "Po odsunięciu PiS-u od władzy proponuję tych nieszczęsnych ławek nie wyrzucać"

"PiS-owców skazanych za łamanie konstytucji można tam sadzać na wiele dni" - napisał na Twitterze Tomasz Lis. Projekt ławek upamiętniających 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości skomentował też Tomasz Siemoniak. MON odpowiedział na zarzuty.

Ponad 4 mln zł wydano na projekt multimedialnych ławek, odtwarzających fragmenty Marszu I Brygady i depeszy Józefa Piłsudskiego zawiadamiającej o powstaniu państwa polskiego. To pomysł resortu Mariusza Błaszczaka, który powstał po tym, gdy upadł konkurs ogłoszony przez jego poprzednika, Antoniego Macierewicza, dotyczącego 100 kolumn upamiętniających powrót państwa polskiego na mapę świata.

"Zamiast sprzętu dla wojska"

Na konkurs tzw. ławek niepodległości nadesłano 26 prac. Wygrała go Marta Rosiak z rzeszowskiej pracowni Betonovo. Jednak projekt wywołał niemałe kontrowersje, przede wszystkim ze względu na estetyczne walory ławek.

Pomysł na ich zagospodarowanie ma m.in. dziennikarz Tomasz Lis. 

Nie tylko Tomasz Lis ma zastrzeżenia do ławek niepodległości. Zdaniem Tomasza Siemoniaka, wiceszefa Platformy Obywatelskiej ławki niepodległości są nie tylko brzydkie oraz drogie, ale i bezużyteczne.

Były minister MON zwrócił też uwagę na to, że pieniądze, które zostały zagospodarowane na ławki, powinny być wydane na sprzęt dla wojska. 

Andrzej Pągowski: To nie ławka a "trumna"

Wygląd "ławek niepodległości" skomentował z kolei w rozmowie z Gazetą.pl Andrzej Pągowski, znany grafik i plakacista.

- Według mnie takie ławki powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Ludzie powinni chcieć na nich usiąść, zrobić sobie selfie, w pewnym sensie zabrać je ze sobą. To nie powinien być tylko symbol - mówi. - Tymczasem układ tych ławek sprawi, że starsi ludzie nie będą na nich siadać, a i młodszym nie będzie wygodnie - dodaje. - Ten projekt przypomina mi nie ławkę, a raczej "trumnę niepodległości", na której trzeba przysiąść, żeby nam nie uciekła - żartuje grafik.

Natomiast Fundacja Wzornictwo i Ład zwróciła uwagę na to, że w jury konkursu nie było żadnego architekta ani projektanta z dziedziny wzornictwa przemysłowego. "Estetyczny dramat" - podsumowano. 

MON: o gustach się nie dyskutuje

Do słów krytyki Ministerstwo Obrony Narodowej odniosło się na Twitterze. Osoby oceniające wygląd ławek nazwano hejterami, napisano też, że "o gustach się nie dyskutuje", a ławki mają walory edukacyjne. 

Ministerstwu odpowiedzieli m.in. aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. - Po to są architekci i projektanci, żeby projektować np. meble miejskie, a wojskowi, żeby zajmować się obroną kraju. Policjanci nie opiekują się dziećmi w żłobkach, a kucharze nie prognozują inflacji. MON nie powinien meblować nam miast - czytamy w komentarzu. 

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (49)
Ławki niepodległości za 4 mln zł. "Po odsunięciu PIS-u od władzy proponuję tych nieszczęsnych ławek nie wyrzucać"
Zaloguj się
 • elenem

  Oceniono 20 razy 14

  Ano tak.... na wyposażenie wojska- kasy nie ma!
  dla niepełnosprawnych- kasy nie ma !
  dla szpitali- kasy nie ma !
  na leczenie ludzi- kasy nie ma !

  Ale na ławki nikomu niepotrzebne- 4 mln są !
  Oto skala wartości dla PIS. Skandal.

  Ci niepełnosprawni powinni się podpisać na tych ławkach- "to jest mój chleb, to są moje leki, to jest moja rehabilitacja. Hańba PISowi. "

 • katejot666

  Oceniono 22 razy 14

  Ludzie, którzy niszczą polską armię, którzy skłócili Polskę ze wszystkimi sojusznikami, ryczą zmurszałe pieśni sprzed stu lat i myślą, że są wielkimi patriotami. Ona_nizują się ''stuleciem niepodległości''' i niszczą niepodległość dzisiejszą. Idziemy drogą Czeczenii (nikt tego nie zauważa).

  Rzeczywiście, te ławki wyglądają, jak brzydkie trumny.

 • Maria Michałowska

  Oceniono 18 razy 12

  Czy to nie są przypadkiem pisie katafalki na trumny naszej niepodległości?

 • vito60

  Oceniono 12 razy 10

  O gustach się nie dyskutuje, powiedzieli wielbiciele disko poljo, Studia Yayo i filmu ,, Smoleńsk".

 • marudna.maruda

  Oceniono 11 razy 7

  Z tego, co mi wiadomo, te ławki wydają dźwięki.Wyrazy współczucia dla tych, którzy w ich pobliżu mieszkają bądź pracują. Ile razy dziennie można wysłuchać "Pierwszą brygadę"? Podobnie było z ławeczkami w roku chopinowskim. Każda wycieczka, każdy turysta musiał przysiąść i odtworzyć muzykę. Turysta odsłuchał raz, pracownik biura w pobliżu 50 albo i więcej razy dziennie.

 • tia666

  Oceniono 5 razy 5

  Ta lawka wyglada jak przewrocona lodowka, zlom. Estetyka typowo pissdzielska

 • feurig59

  Oceniono 7 razy 5

  a wolno w taką ławkę pierdzieć? czy z miejsca kajdanki?

 • franclajn

  Oceniono 7 razy 5

  Te 'ławki' są koszmarne. Przypominają jakieś sarkofagi. Atmosferę cmentarną wokół siebie rozsiewają. Okrutnie kaleczą i szpecą przestrzeń publiczną oraz nie spełniają swej podstawowej funkcji - nie przypominają ławek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX