Po 2 tys. zł grzywny i 500 zł nawiązki. Kary za agresję na I Marszu Równości w Rzeszowie

Prawie trzy lata minęły od aktów agresji na Marszu Równości do wydania prawomocnego już wyroku dla chuligantów. Długo to trwało, ale jak mówi jeden z pokrzywdzonych - najważniejsze, że sprawiedliwość wzięła górę. - Na Paradę Równości w najbliższą sobotę też pojadę - mówi pan Mateusz.
Zobacz wideo

I Marsz Równości w Rzeszowie odbył się 30 czerwca 2018 roku. Pośród powiewających tęczowych flag przez miasto przeszło w nim około tysiąca osób. Pojawiły się próby blokady przez środowiska skrajnie prawicowe i związane z Kościołem, które stały na trasie tęczowego marszu z hasłami "Tylko pełna rodzina świat utrzyma", "Homoseksualiści chcą seksedukować twoje dzieci" czy "Nie chcemy pornolekcji w szkołach". 

Wśród uczestników Marszu Równości w Rzeszowie był mieszkaniec tego miasta, Mateusz Zuba. Był wyzywany, w jego stronę poleciała fala wulgarnych epitetów. Mężczyzna wszystko nagrywał telefonem komórkowym, film był dowodem na policji. Dwóch innych mężczyzn zaatakowali z kolei chuligani z napisem "Miejsce ped...ła" jest pod butem".

Prokuratura obie sprawy połączyła w jedną; na ławie oskarżonych zasiadło pięć osób. Ostatecznie cztery poniosą karę - jedna została uniewinniona. Skazani finansowo odczują, że nie warto było stosować mowy nienawiści. Mają do zapłaty po 2 tysiące zł grzywny i po 500 zł nawiązki na rzecz pokrzywdzonych.

- Bardzo się cieszę z tego wyroku, ponieważ nie może być tak, że przedstawiciele skrajnych organizacji z dumą obrażają wszelkie mniejszości, a przede wszystkim społeczność LGBT+ i nie ponoszą kary- mówi Mateusz Zuba i już wybiera się na tegoroczne Marsze Równości.

Pan Mateusz i środowisko osób LGBT z Rzeszowa bardzo się cieszy z wygranej Konrada Fijołka na prezydenta Rzeszowa. - Już wcześniej zapowiadał, że jako prezydent nie będzie zakazywał Marszu Równości. I to cieszy. - Idea wolności i swobód obywatelskich jest mi bardzo bliska - deklarował kandydat.

A przed nami już w sobotę Parada Równości

Po długim okresie pandemicznym, gdy marszów nie było, teraz - sezon na nie powraca. Parada Równości w Warszawie już w najbliższą sobotę.  "Zapraszamy na największe w Polsce święto równości! Po raz kolejny przejdziemy ulicami Warszawy, by szerzyć idee wolności, równości i tolerancji" - piszą organizatorzy. Parada ma się rozpocząć w sobotę o godz. 15.00 pod Pałacem Kultury - zbiórka od godz. 14.00.

Na tym nie koniec - wiadomo już, że odbędzie się w tym roku również Marsz Równości w Lublinie (data jeszcze nie została ujawniona). Trwają także przygotowania do Poznań Pride Week 2021 i Marszu Równości w Poznaniu. Będzie ponad 20 wydarzeń o tematyce LGBT+, m.in. pokazy filmów i warsztaty psychologiczne.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM