Zielone naklejki na samochód od 4 maja. Co grozi za ich brak? Kary są dotkliwe

Nowe naklejki na samochody obowiązują od 4 maja tego roku. Za ich brak będzie grozić wysoki mandat. Nowy wzór specjalnej zielonej nalepki na szybę pozwoli na wjazd pojazdem do strefy czystego transportu.

Sprawdź, po co są zielone naklejki na samochód. Uważaj - nie wszędzie działają jednakowo

W grudniu 2021 roku w życie weszły przepisy dotyczące stref czystego transportu, które znalazły się w nowelizacji Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Gminy mogą wyznaczać strefy, do których wjazd będą miały jedynie samochody spełniające określone wymagania. Charakterystyczna naklejka na samochód będzie teraz uprawniać pojazd do wjazdu do stref czystego transportu na terenie Polski, ale to gminy, które przyznają nalepki, będą mogły ustalać, jakie normy muszą spełnić pojazdy. I tak samochód uprawniony do wjazdu do strefy czystego transportu w Warszawie, może nie mieć prawa wjazdu do podobnej strefy w Krakowie.

Co prawda wydzielonych obszarów na terenie polskich miast jeszcze nie ma, ale powstało już prawo, które pozwala wjechać pojazdem do tego typu obszarów. Uprawnione auta będą musiały być oznaczone nową zieloną nalepką. Koszt jej wydania nie będzie wyższy niż 5 zł.

Zielona naklejka na autoZielona naklejka na auto gov.pl / mat.prasowe

Zielone naklejki na samochód od 4 maja. Są konieczne, ale mogą wprowadzać zamieszanie

Naklejki mające kształt ośmioboków będą wydawane przez samorządy. Taka przepustka w uprawnionym pojeździe będzie musiała być przyklejona w lewym dolnym rogu przedniej szyby pojazdu. Informacje będą dotyczyć rocznika produkcji pojazdu, rodzaju paliwa, numeru rejestracyjnego i nazwy gminy ustanawiającej strefę czystego transportu. Znajdziemy tam też grafikę ze znakiem oznaczającym strefę czystego transportu. Na nalepce nie ma natomiast informacji czy pojazd spełnia normę emisji spalin Euro. To sprawia, że nalepka nie oznacza jednakowych standardów ekologicznych pojazdu, a przez to nie daje jednakowych uprawnień poruszania się we wszystkich strefach czystego transportu w Polsce.

Nowe nalepki na samochody. Bez nich nie wszędzie wjedziesz a nawet zapłacisz mandat

Rozporządzenie w sprawie wzoru nalepki dla pojazdów uprawnionych do wjazdu do strefy czystego transportu zostało podpisane 31 marca 2022 roku przez Ministra Klimatu i Środowiska. Opublikowano je w Dzienniku Ustaw 19 kwietnia 2022 r, a z dniem 4 maja 2022 r. nowe przepisy wchodzą w życie. Kierowcom, którzy bez stosownego oznakowania pojazdu wjadą do strefy czystego transportu, będzie grozić mandat karny. według Art. 96c. Kodeksu wykroczeń: "Kto nie przestrzega zakazu wjazdu do strefy czystego transportu podlega karze grzywny do 500 złotych".

TOK FM PREMIUM