Rok szkolny 2022/23 krótszy niż poprzedni. Podajemy kalendarz dni wolnych dla uczniów

Niebawem startuje rok szkolny 2022/23. Jak dobrze policzyć, dni wolne dadzą niemal pół roku bez nauki. Sprawdzamy kiedy wypadną ferie świąteczne i zimowe, a kiedy uczniowie zaczną kolejne wakacje.

Rok szkolny 2022/23 dni wolne. Uczniowie nie pójdą do szkoły niemal 180 razy

W nadchodzącym roku szkolnym dni wolne to prawie 180 dni bez szkoły. Wliczając weekendy, ferie z okazji świąt Bożego Narodzenie oraz Wielkanocy, a także ferie zimowe, uczniowie będą mogli nie zrywać się na dźwięk budzika i zostać w domu dokładnie 179 razy. To więcej niż w poprzednim roku szkolnym.

Kiedy zaczyna się rok szkolny? Start w czwartek, więc pierwszy tydzień będzie krótki

Rozpoczęcie roku szkolnego zaplanowane jest na 1 września 2022 roku. Początek roku szkolnego pod koniec tygodnia, z jedynie dwoma dniami szkoły, to doskonała okazja na rozruch, spisanie planu lekcji i przywitanie się z długo niewidzianymi koleżankami i kolegami z klasy. Już od poniedziałku, 5 września z pewnością nauka we wszystkich szkołach ruszy pełną parą.

Ferie świąteczne: zimowe i wiosenne 2022/2023. Znamy kalendarz szkolny

Pierwsza przerwa w nauce nastąpi jak zwykle w grudniu, w okolicy Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie będą mieli dokładnie 10 dni na zregenerowanie sił. Ferie świąteczne zaplanowane są w dniach 23-31 grudnia 2022. Po tym dniu nastąpi ustawowo wolny od pracy 1 stycznia, który w nadchodzącym roku wypadnie niestety w niedzielę.

Z kolei ferie świąteczne, obejmujące Wielkanoc Minister Edukacji Narodowej i Sportu zaplanował na czas pomiędzy 6 a 11 kwietnia 2023 roku. Uczniowie po przerwie świątecznej wrócą do szkół w piątek 12 kwietnia.

Kiedy wyjechać na ferie zimowe 2023? Podajemy terminy dla województw

Od wielu lat dwutygodniowe ferie zimowe dla szkół planowane są przez resort edukacji w różnych terminach dla określonych województw. Najczęstszym argumentem przytaczanym w związku z taką organizacją, jest potrzeba rozbicia dużej liczby uczniów wyjeżdżających w jednym czasie.

Ferie w nadchodzącym roku szkolnym zostały zaplanowane następująco:

  • 16 - 29 stycznia 2023 r. województwo lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
  • 23 stycznia – 5 lutego 2023 r. województwo podlaskie, warmińsko-mazurskie
  • 30 stycznia – 12 lutego 2023 r. województwo kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
  • 13 – 26 lutego 2023 r. województwo dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.

Zakończenie roku szkolnego 2022/2023. Egzaminy

Rok szkolny dla wszystkich typach szkół zakończy się 23 czerwca 2023 roku. Jednak dla niektórych klas i szkół Minister Edukacji Narodowej i Sportu określił dodatkowe ważne terminy.

28 kwietnia 2023 - zakończenie zajęć dydaktycznych w najwyższych klasach liceów i techników. To w większości uczniowie przygotowujący się do egzaminu maturalnego.

Terminy egzaminów ósmoklasisty, maturalnego i zawodowego nie zostały jeszcze ustalone. Będą ogłaszane w terminie późniejszym przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

DOSTĘP PREMIUM