14 emerytura 2022. Kiedy wypłata? W tych województwach emeryci dostaną pieniądze 1 września

873 tys. emerytów i rencistów otrzyma 1 września czternastą emeryturę. - Najwięcej środków w czwartek trafi do seniorów z woj. śląskiego (140 mln zł) - poinformowała minister Marlena Moląg. To wciąż nie wszystko. Kiedy będą kolejne wypłaty czternastej emerytury?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca czternaste emerytury od 25 sierpnia. 1 września to kolejny termin przekazania środków.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała PAP, że 1 września dodatkowe świadczenie otrzyma 873 tys. emerytów i rencistów. Łącznie dodatkowe świadczenie w czwartek trafi do około 2,4 mln osób na kwotę około 3 mld zł.

14 emerytura 2022.  Kiedy będzie wypłata?

- Kwota wypłat tylko z tego dnia to ponad 1 mld zł. Zdecydowana większość seniorów otrzyma świadczenie w pełnej wysokości, a więc 1338,44 zł brutto. Najwięcej środków w czwartek trafi do seniorów z woj. śląskiego (140 mln zł), mazowieckiego (126 mln zł), dolnośląskiego (109 mln zł) i wielkopolskiego (97 mln zł) - przekazała minister Maląg.

Następne wypłaty czternastek będą realizowane na początku przyszłego tygodnia. 

- W dniach 5 i 6 września dodatkowe świadczenie otrzyma niemal 1,2 mln seniorów, z czego niemal 900 tys. w pełnej wysokości - podała szefowa MRiPS.

Podkreśliła, że "dodatkowe, nieplanowane wcześniej środki finansowe z pewnością będą stanowiły kolejne ważne wsparcie w budżetach seniorów po wypłaconej przed pięcioma miesiącami trzynastej emeryturze".

- Warto również pamiętać o zmianach podatkowych, dzięki którym emerytury i renty w wysokości do 2,5 tys. zł miesięcznie są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych. Na tym rozwiązaniu skorzystało 90 proc. emerytów, z czego 70 proc. przestało płacić podatki - wskazała minister.

Czternasta emerytura 2022. Ile wynosi 14 emerytura?

Czternastkę w pełnej wysokości otrzyma w sumie ok. 7,7 mln osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości między 2900 zł a 4188,44 zł czternasta emerytura będzie zmniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska przekazała PAP, że 1 września  około 80 proc. świadczeniobiorców otrzymało czternastkę w pełnej wysokości, czyli 1338,44 zł brutto. Świadczenie wynosi na rękę 1217,98 zł.

Czternastka jest zwolniona z podatku dochodowego, a pobrana zostanie jedynie składka zdrowotna. 

Czternasta emerytura 2022. Czy konieczne są dodatkowe formalności?

Minister Moląg w rozmowie z PAP, przypomniała, że ZUS wypłaca świadczenie automatycznie, czyli nie trzeba składać wniosków o przyznanie pieniędzy. 

Czternastą emeryturę przyznaje się z urzędu emerytom i rencistom z ZUS oraz innych organów emerytalno-rentowych, czyli KRUS i mundurowych, a także osobom uprawnionym do renty socjalnej, zasiłku przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczeń uzupełniających "Mama 4 plus" i renty inwalidzkiej.

DOSTĘP PREMIUM