Elon Muska kupi Twittera i stworzy aplikację do wszystkiego? Czym ma być X.com?

Elon Musk założyciel Tesli i SpaceX w ciągu 3 do 5 lat planuje stworzyć "X aplikację do wszystkiego". W jej powstaniu ma pomóc zakup Twittera, za uzgodnione wcześniej 44 mld dolarów.

W jednym z najnowszych twittów Elon Musk zapowiedział aplikację o nazwie "X", która ma służyć do wszystkiego i która ma powstać w okresie od 3 do 5 lat. 

– Twitter jest katalizatorem do spełnienia oryginalnej wizji X.com – napisał Musk na Twitterze.

Elon Musk stworzy X.com. Jaka ma być nowa aplikacja?

To nie pierwszy raz, kiedy miliarder wspomnia o X.com. Jak przypomina serwis comparic.pl Musk zapytany w sierpniu "czy myślał o stworzeniu własnej platformy mediów społecznościowych, jeśli transakcja z Twitterem nie dojdzie do skutku, odpowiedział krótko "X.com"".

Mimo, że założyciel Tesli nie ujawnia na razie żadnych szczegółów dotyczących platformy X, to już w czerwcu porównał swój pomysł na X.com do WeChat, chińskiej aplikacji, która stanowi połączenie mediów społecznościowych z płatnościami, grami i ride-hailingiem (czyli funkcją zamawiania taksówek – przyp.red)

– Nie ma odpowiednika WeChat poza Chinami… W zasadzie żyjesz na WeChat w Chinach. Jeśli uda nam się odtworzyć podobną aplikację razem z Twitterem, wówczas osiągniemy wielki sukces – miał powiedział wówczas Musk, co cytuje comparic.pl.

Również Bloomberg.com przyjrzał się archiwalnym wypowiedziom Elona Muska, z których wynika, że szykowana przez niego aplikacja może przypominać wspomniany wyżej WeChat. 

X.com vs. WeChat.  Elon Musk ma sprezycowane plany dotyczące nowej aplikacji

- Bloomberg zauważa, że WeChat rozrosło się na tyle, że dziś na bazie kodu tejże aplikacji powstają... aplikacje przeznaczone wyłącznie do niej i łączące się z jej interfejsem. Dzięki temu można za jej pośrednictwem m.in. zamówić posiłek z restauracji, dokonywać płatności online i wymieniać pieniądze, sprawdzać wiadomości i newsy – czytamy w Money.pl.

Jak wskazuje Bloomberg.com, WeChat jest też miejscem, gdzie można rozwijać biznesy, gdyż łączy usługi oferowane przez: Facebooka, Twittera, Ubera i Instagrama.

- Samo X od Elona Muska nie jest nowym pomysłem. Tak nazywała się współtworzona przez niego firma w 1999 r. (dokładnie X.com) świadcząca usługi finansowe, z której po fuzji powstał ostatecznie PayPal. Wizja aplikacji do wszystkiego przyświecała mu już wtedy, jednak w tamtym czasie nie istniały jeszcze narzędzia pozwalające ją zrealizować – przypomina Money.pl. 

Elon Musk kupi Twittera? Sąd wstrzymał proces i dał Muskowi czas na dokonanie transakcji

Teraz miliarder powraca do wizji sprzed lat oraz do zakupu Twittera. Po kilku miesiącach wycofywania się z transakcji, finalnie zdecydował się na zakup serwisu w wysokości 44 miliardów dolarów. 

Sąd w stanie Delaware w USA wstrzymał w czwartek (6.10) proces z pozwu platformy społecznościowej Twitter Inc przeciwko Elonowi Muskowi, który dzień wcześniej oświadczył, że jest gotów na sfinalizowanie transakcji.

Postępowanie sądowe zostało wstrzymane do 28 października.

 Sędzia Kathaleen McCormick oświadczyła, że jeśli umowa nie zostanie do tego czasu zamknięta, strony mają się z nią skontaktować, aby ustalić termin rozprawy na listopad.

Miliarder w kwietniu złożył ofertę zakupu Twittera opiewającą na 44 mld dolarów. Zaznaczył przy tym, że jednym z jego priorytetów będzie zmniejszenie liczby fałszywych kont na serwisie.  W maju wycofał się jednak z oferty, twierdząc, że Twitter nie chce udzielić mu informacji o tym, ile kont użytkowników jest fałszywych.

W lipcu Musk podał, że wycofuje się z zakupu z powodu "fałszywych i wprowadzających w błąd" informacji o firmie. Wkrótce potem Twitter podał Muska do sądu, a cena akcji serwisu znacznie spadła.

Gdyby Musk się wycofał z umowy, musiałby zapłacić 1 mld dol.

DOSTĘP PREMIUM