Nielegalne deportacje ukraińskich dzieci do Rosji. PAP: Wkrótce międzynarodowe spotkanie w tej sprawie

W kwietniu na Ukrainie odbędzie się międzynarodowe wydarzenie z udziałem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, premiera Mateusza Morawieckiego i szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen - przekazało PAP wysokie źródło unijne.
Zobacz wideo

"Wydarzenie odbędzie w kwietniu. Szczegóły z powodów bezpieczeństwa nie są jeszcze ujawniane. Jednym z głównych tematów rozmów będzie kwestia nielegalnych deportacji do Rosji ukraińskich dzieci" – przekazało PAP źródło unijne.

Komisja Europejska ogłosiła w lutym, że wraz z Polską uruchamia inicjatywę w sprawie ukraińskich dzieci porywanych do Rosji. Celem jest ich odnalezienie i pociągniecie do odpowiedzialności tych, którzy odpowiadają za uprowadzenia.

- KE uruchamia wraz z Polska, pod przewodnictwem szefowej KE Ursuli von der Leyen i premiera Mateusza Morawieckiego, inicjatywę dotycząca ukraińskich dzieci. Mamy świadomość dramatycznej sytuacji ukraińskich dzieci uprowadzonych przez Rosję i wysłanych do Rosji do adopcji. Szacuje się, że od początku inwazji rosyjskie siły wysłały tysiące ukraińskich dzieci do Rosji – powiedziała w lutym na konferencji w Brukseli rzeczniczka KE Dana Spinant.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM