Cena paliwa dzisiaj znowu rośnie. Czy będzie drożej? Eksperci prognozują, że to nie koniec podwyżek

Do ilu dojdzie cena paliwa? Szacuje się, że za kilka tygodni zapłacimy 10 zł za litr. Cena paliwa dzisiaj w niektórych miastach w Polsce przekroczyła 8 zł.

Litr benzyny za kilka tygodni może kosztować nawet 10 złotych. Zdaniem ekspertów, takiego scenariusza nie można dziś wykluczyć. Dopóki trwa wojna wywołana przez Rosję, ceny ropy naftowej nadal będą rosły. 

Jaka jest cena paliwa dzisiaj? Czternastego dnia inwazji Rosji na Ukrainę obserwujemy kolejne podwyżki cen benzyny na polskich stacjach. Jak podaje RMF FM za stroną e-petrol.pl, średnie ceny paliw w polskich rafineriach dziś (09.03.2022) o godz. 9:00 rano wynosiły: za benzynę 95 - 6,99 złotych (13 groszy więcej niż wczoraj), za diesla 7,70 zł – to podwyżka o 30 groszy za litr w porównaniu z dniem wczorajszym. 

Ze zdjęć internautów, którzy podsyłają ujęcia ze stacji benzynowych w całej Polsce do RMF FM wynika, że ceny paliwa wciąż idą w górę. Na jednym ze zdjęć ze stacji w Ładnej (gmina Skrzyszów, Tarnów) z dziś z godziny 7:30 rano widoczna jest cena paliwa na Orlenie w wysokości 8,38 za litr PB95. Orlen, BP, Circle K – cena paliwa za litr (PB95) jeszcze wczoraj wynosiła od 6,41 do 6,49 zł. 

Ceny paliw na wybranych stacjach benzynowych 8 marca 2022, za serwisem Motofakty.pl:

  • Benzyna PB 95

- BP, Poznań - 6,45 zł/l

- Orlen, Mława - 6,41 zł/l

- Auchan, Piaseczno, 6,47 zł/l

- Orlen, Marki - 6,49 zł/l

  • Olej napędowy

- Carrefour, Mława - 6,63 zł/l

- BP, Kalisz - 6,69 zł/l

- Orlen, Wrocław - 6,95 zł/l

- Lotos, Białogard - 6,99 zł/l

- Orlen, Zawiercie - 7,46 zł/l

- Orlen, Kroczyce powiat zawierciański - 7,69 zł/l

Cena paliwa dziś: ropa na światowych rynkach drożeje, plan pomocy publicznej nie pomoże

W środę (09.03.2022) ropa na światowych rynkach znowu podrożała. Baryłka ropy na giełdzie w Nymex w Nowym Jorku kosztowała dziś rano 125,55 dolarów za baryłkę, o 2,30 proc. więcej. Z kolei ropa Brent na rynku londyńskim osiągnęła cenę 131,36 dol. za baryłkę, co oznacza wzrost o 2,64 proc.

Czynnikiem napędzającym wzrost cen ropy jest zakaz importu ropy z Rosji wprowadzony przez Stany Zjednoczone. Waszyngton ogłosił embargo we wtorek po południu.

"Nie będzie przesadą stwierdzenie, że obecny kryzys energetyczny (...) jest porównywalny w swojej intensywności i brutalności do kryzysu naftowego z roku 1973" - powiedział szef francuskiego resortu finansów Le Maire podczas otwarcia ministerialnej konferencji poświęconej niezależności energetycznej w związku z napaścią Rosji na Ukrainę.

Drugi wielki plan pomocy publicznej, podobny do tego z okresu kryzysu pandemicznego Covid-19, jedynie zwiększy wzrost cen - ocenił Le Maire.

Cena paliwa w Niemczech 2022. Są rekordowe podwyżki 

Również nasi zachodni sąsiedzi zmagają się z drastycznymi podwyżkami na stacjach benzynowych. W Niemczech do niedawna niewyobrażalna była cena za litr benzyny na poziomie powyżej 2 euro. Jednak jak podał niemiecki klub motoryzacyjny ADAC, w poniedziałek, 7 marca 2022, benzyna klasy premium E10 kosztowała średnio 2,008 euro za litr, a za olej napędowy trzeba było zapłacić 2,032 euro.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj -> 

TOK FM PREMIUM