Wojna w Ukrainie. Pod Kijowem kadyrowcy nie pozwalają na odwrót sił rosyjskich

Pod Kijowem stacjonują kadyrowcy, którzy nie pozwalają na odwrót wojsk rosyjskich - przekazał deputowany do ukraińskiej Rady Najwyższej z prezydenckiej frakcji Sługa Narodu Fiodor Wenisławski, cytowany przez Ukrainską Prawdę.
Zobacz wideo

"Mamy informacje, że wśród sił okupantów są tworzone 'oddziały zaporowe', które nie pozwalają (rosyjskim) żołnierzom na odwrót. Oznacza to, że jest odtwarzany sposób prowadzenia wojny przez Hitlera i Stalina" - skomentował deputowany do ukraińskiej Rady Najwyższej z prezydenckiej frakcji Sługa Narodu Fiodor Wenisławski.

Według deputowanego takie oddziały zaporowe kadyrowców, czyli czeczeńskich sił specjalnych, podlegających sterowanemu z Kremla przywódcy Czeczenii Ramzanowi Kadyrowowi, stacjonują w okolicy Kijowa - Zbiornika Kijowskiego, Irpinu, Hostomelu, Buczy. Mają one za zadania uniemożliwiać rosyjskim żołnierzom unikania walki z siłami zbrojnymi Ukrainy.

W czasie II wojny światowej oddziały zaporowe wystawiało NKWD.

"Zaporoska Elektrownia Atomowa w rękach czeczeńskich 'kadyrowców'"

Przed tygodniem ukraińskie media poinformowały, że oddziały złożone z Czeczenów zajęły największą w Europie elektrownię jądrową w mieście Enerhodar.

Po ostrzale przez rosyjskie wojska na terenie elektrowni wybuchł pożar. Ogień ogarnął budynek szkoleniowy i laboratorium, poza obrębem elektrowni atomowej. Rosjanie przez kilka godzin nie dopuszczali strażaków do gaszenia pożaru. Został on ugaszony po kilku godzinach.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM