"Została zabita przez własny kraj". W Kijowie zginęła Oksana Baulina, rosyjska dziennikarka z Warszawy

Oksana Baulina, rosyjska dziennikarka portalu śledczego The Insider, zginęła 23 marca w Kijowie. W Ukrainie przebywała jako korespondentka wojenna, dokumentowała rosyjską agresję. - Rosjanie zabili celowo dziennikarkę. A co mnie boli szczególnie, to że Rosjanie zabili Rosjankę. Została zabita przez swój własny kraj - mówiła w TOK FM o swojej koleżanca Masza Makarowa, dziennikarka współpracująca z Biełsatem.

O śmierci swojej dziennikarki poinformował portal The Insider. W wiadomości czytamy, że Baulina zginęła w dzielnicy Padół, gdzie dokumentowała zniszczenia dokonane przez rosyjskie ostrzały. Wraz z Oksaną zginął jeszcze jeden cywil, a dwie inne osoby zostały ranne i trafiły do szpitala. 

Na antenie radia TOK FM Masza Makarowa, rosyjska dziennikarka współpracująca z Biełsatem, która znała Oksanę, opowiedziała o tym, jak zginęła jej koleżanka. Opierając się na relacji przełożonego Bauliny z The Insider, Makarowa relacjonowała, że Oksana prawdopodobnie została zabita przez rosyjski dron, który krążył nad Kijowem. - Operator drona wybrał grupę ludzi, która stała na parkingu. Było to celowe naprowadzenie maszyny na grupę cywilów. Oksana prawdopodobnie była ubrana w kamizelkę z napisem "press", co nie uchroniło jej przed ostrzałem. Rosjanie zabili celowo dziennikarkę. A co mnie boli szczególnie, to że Rosjanie zabili Rosjankę. Została zabita przez swój własny kraj - powiedziała Makarowa

Kim była Oksana Baulina? Pracowała z Navalnym, walczyła o prawa człowieka

The Insider informuje, że zanim Oksana Baulina dołączyła do ich redakcji, współpracowała z antykorupcyjną fundacją Aleksieja Navalnego. Kiedy organizacja została zdelegalizowana, Baulina opuściła Rosję. Wówczas rozpoczęła współpracę z The Insider, gdzie dalej mogła opisywać korupcyjne działania Kremla. Na Ukrainie Oksana przebywała jako korespondentka wojenna. Zdołała zrealizować dla swojej redakcji kilka materiałów z Lwowa i Kijowa.

Przyjaciele o Baulinie - była niezwykle odważna

Śmierci swojej redakcyjnej koleżanki skomentował na Twitterze inny dziennikarz, Alexey Kovalyov:

- Ktoś, kogo znałem od 16 lat i z kim pracowałem w kilku niezależnych miejscach. Oksana Baulina, rosyjska dziennikarka z fenomenalnym wyczuciu moralnym, zginęła pod rosyjskim ostrzałem rakietowym w trakcie reporterskiej misji w Kijowie. Jeszcze tego nie przetworzyłem. 

Kovalyov w kolejnych postach pisze, że Oksana Baulina zaczynała karierę dziennikarską w magazynie Time Out Moscow, gdzie zajmowała się modą. Z czasem jednak stała się aktywistką stającą w obronie praw człowieka, a następnie reporterką opisującą korupcyjną w rosyjskim rządzie. Za swoją działalność kilkukrotnie była aresztowana. 

Oksana Baulina mieszkała w Polsce

Jak podają jej koledzy, Oksana Baulina w ostatnim czasie mieszkała w Polsce.  Po zdelegalizowaniu fundacji Navalnego i wyprowadzce z Rosji przeprowadziłą się do Warszawy:

- Oksana była zabawna, oddana i niezwykle odważna. Układała sobie nowe życie w Warszawie, po tym, jak musiała uciekać z Rosji z powodu powiązań z Nawalnym, i była zdeterminowana, by zajmować się ważnym dziennikarstwem. Kolejna ofiara tego okropnego, bezsensownego bałaganu — napisał dziennikarz "Guardiana" Shaun Walker.

Nie tylko Baulina. Na wojnie w Ukrainie giną dziennikarze

Oksana Baulina to nie jedyna przedstawicielka mediów, która zginęła w Ukrainie wykonując swoje dziennikarskie obowiązki.

Na początku marca w ataku rakietowym na wieżę telewizyjną w Kijowie zginął operator kamery Yevhenii Sakun.

13 marca w Irpieniu zginął Brent Renaud, który korespondentem tygodnika "Time".

15 marca zginął operator kamery stacji Fox News Pierre Zakrzewski. W wyniku ostrzału zginęła również producentka Ołeksandra Kuwszynowa. W ataku ucierpiał także dziennikarz Fox News Benjamin Hall.

Rosyjskie wojska od początku wojny w Ukrainie nie respektują zasady nietykalności prasy. Przekonała się o tym między innymi ekipa brytyjskiej telewizji Sky News. Pod Kijowem został zaatakowany ich korespondent Stuart Ramsay i jego zespół. Ekipa telewizyjna została ostrzelana najprawdopodobniej przez Rosjan mimo jasnych sygnałów, że są dziennikarzami. Dwa pociski trafiły operatora kamery.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM