Niemcy nie wyślą Ukrainie 200 transporterów opancerzonych. Bundestag odrzucił wniosek

Wniosek partii CDU i CSU, by w krótkim czasie dostarczyć Ukrainie 200 transporterów opancerzonych Fuchs, nie znalazł większości w Bundestagu. W nocy z czwartku na piątek parlament zagłosował przeciwko propozycji grupy parlamentarnej chadecji.
Zobacz wideo

Minister obrony Christine Lambrecht przed głosowaniem ostrzegała przed "plądrowaniem" Bundeswehry. - Wspieramy Ukrainę wszystkim, co jest możliwe i odpowiedzialne. Ale musimy zagwarantować zdolność obronną Niemiec - powiedziała agencji dpa.

Rzecznik ds. polityki obronnej grupy parlamentarnej CDU/CSU Florian Hahn mówił w czwartek dziennikowi "Bild", że "naszym dzisiejszym głosowaniem zadajemy posłom proste pytanie: czy chcemy pomóc Ukrainie w jej walce o wolność, czy nie?". -  Dostarczenie 200 transporterów opancerzonych znacząco zmieniłoby sytuację na froncie w Donbasie. Sytuacja na miejscu jest w tych dniach i tygodniach tak krytyczna, że nie wolno nam się wahać - stwierdził.

Ukraina w Donbasie nie wygrywa

Rosjanie systematycznie zwiększają stan posiadania w Donbasie. Kluczem do sukcesów - jak mówił niedawno w TOK FM Marcin Wyrwał z Onetu - jest przede wszystkim przewaga artyleryjska.

Byłem niedawno na linii frontu, na jednym z kluczowych odcinków. Tam jest tak, że wylatują ukraińskie drony i namierzają rosyjskie czołgi i niszczą. A potem zaczyna się ostrzał artyleryjski ze strony Rosji. Pytam dowódcy, gdzie są słynne M777 (brytyjskie ultralekkie haubice, które przekazywane Ukrainie przez kilka państw, m.in. USA - red.) i powiedział, że mieli ich trzy. A następnego dnia już tylko dwie. A jest jeszcze problem z amunicją. Nie bez powodu tamci strzelają non stop, a Ukraińcy ledwie co - wyjaśnił w rozmowie z Karoliną Głowacką.

Jeszcze niedawno Ukraińcy informowali, że dostali ledwie 10 proc. broni obiecanej przez Zachód.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM