Zełenski o sukcesach na froncie: W ciągu tygodnia wyzwoliliśmy 29 miejscowości na wschodzie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek, że w ciągu bieżącego tygodnia siły ukraińskie wyzwoliły spod okupacji rosyjskiej 29 miejscowości na wschodzie kraju, w tym sześć miejscowości w obwodzie ługańskim.

- Tylko w ciągu tego tygodnia nasi żołnierze wyzwolili spod rosyjskiego pseudoreferendum 776 kilometrów kwadratowych terytorium na wschodzie naszego państwa i 29 miejscowości, a zwłaszcza sześć w obwodzie ługańskim - powiedział Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy dodał, że łącznie od początku obecnej kontrofensywy sił ukraińskich wyzwolonych zostało 96 miejscowości i obszar o powierzchni 2434 kilometrów kwadratowych.

Zełenski zapewnił, że również na południu kraju armia ukraińska osiąga "dobre rezultaty". Ponadto prezydent Ukrainy poinformował, że podpisał dekret o uznaniu za terytorium Japonii spornych Wysp Kurylskich. Wcześniej parlament Ukrainy przyjął uchwałę uznającą wyspy za integralną część terytorium Japonii, znajdującą się pod okupacją rosyjską.

Japonia domaga się od Rosji zwrotu czterech wysp, które sowieckie wojska zajęły wraz z całym archipelagiem Kurylów w 1945 roku, tuż po kapitulacji Japonii w II wojnie światowej. Tokio uważa te zamieszkane przez 20 tys. osób wyspy za "integralną część terytorium Japonii". Z powodu sporu o Kuryle Rosja i Japonia do dziś nie podpisały formalnego układu pokojowego po zakończeniu wojny, mimo że ponownie nawiązały stosunki dyplomatyczne w 1956 roku.

DOSTĘP PREMIUM