Rosja nakręca nagonkę na Szwecję. "W interesie Kremla jest utrudnienie akcesji do NATO"

Rosja bierze udział w nowej kampanii dezinformacyjnej przeciwko Szwecji po spaleniu Koranu w Sztokholmie. W interesie Kremla jest utrudnienie szwedzkiej akcesji do NATO - oświadczył Mikael Oestlund z Agencji Obrony Psychologicznej (MPF).
Zobacz wideo

Z cytowanych przez gazetę "Aftonbladet" artykułów z rosyjskich mediów państwowych wynika, że Szwecja jest krajem niebezpiecznym dla muzułmanów, a państwo szwedzkie promuje możliwość palenia Koranu, a także chroni i wspiera tych, którzy dokonują takich aktów.

Według Oestlunda wykorzystywany przez Rosję fałszywy przekaz - na temat Szwecji, rozpowszechniają zarówno zagraniczne kanały islamistyczne, mające wielu zwolenników w mediach społecznościowych, jak i osoby, które nie dostrzegają, że twierdzenia na temat Szwecji nie są prawdziwe. - Są ludzie, którzy mogą czuć się wyobcowani i nie ufają szwedzkim władzom, oni są wykorzystywani przez siły, które chcą nam zaszkodzić - ocenił w rozmowie z gazetą Oestlund, będący szefem działu komunikacji MPF.

Aktu spalenia Koranu dokonał w ubiegłym tygodniu w centrum Sztokholmu przed meczetem 37-letni imigrant z Iraku, który twierdzi, że w swojej ojczyźnie był prześladowany. Policja odmawiała mężczyźnie pozwolenia na demonstrację, powołując się na opinię służb specjalnych SAPO o możliwym wzroście zagrożenia terrorystycznego. Dwie instancje sądu administracyjnego uchyliły jednak decyzję policji. W Szwecji prawo do wyrażania poglądów jest chronione w konstytucji.

Sprawca spalenia Koranu jest podejrzany o podżeganie do nienawiści, a dochodzenie w tej sprawie prowadzi szwedzka prokuratura.

W kilku krajach muzułmańskich doszło do antyszwedzkich protestów. W czwartek tłum wdarł się na teren ambasady Szwecji w Bagdadzie, spalono szwedzką flagę oraz wybito okna. W internecie pojawiły się nawoływania do bojkotu produktów szwedzkich firm.

Akcesji Szwecji do NATO od roku sprzeciwia się Turcja, państwo będące członkiem Organizacji Współpracy Islamskiej, która w niedzielę wezwała kraje muzułmańskie do działań w obronie świętej księgi.

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

TOK FM PREMIUM