Rocznica katastrofy bez planu. Kancelaria Prezydenta czeka na sygnał od rodzin ofiar

Kancelaria Prezydenta nie ma planów obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej - dowiedziało się Radio TOK FM. Na trzy miesiące przed rocznicą katastrofy prezydenckiego samolotu nie stworzono nawet zarysu planu uroczystości. Urzędnicy czekają na sygnał ze strony rodzin ofiar katastrofy, a prezydent Bronisław Komorowski nie chce forsować żadnych rozwiązań.

- Prezydent uważa, że stanowisko rodzin jest podmiotowe w tej sprawie - mówi doradca Prezydenta RP ds. historii i dziedzictwa narodowego Tomasz Nałęcz. - To nie jest tak, że w Kancelarii Prezydenta jest przygotowywany scenariusz obchodów, który będzie przekazany do konsultacji rodzinom. Nie - podkreśla Nałęcz.

Stanowisko rodzin kluczowe dla sprawy

- Mam głęboką nadzieję, że zbliżający się moment rocznicy katastrofy spowoduje, że stanowisko rodzin stanie się czytelne, że w ogóle się pojawi. Wtedy prezydent jest gotów wspierać wszelkie działania rodzin - dodaje doradca prezydenta. Według Nałęcza naturalną formułą obchodów byłaby "narodowa pielgrzymka" na miejsce katastrofy, ale zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre rodziny nie chcą przeżywać rocznicy w Smoleńsku.

"Potraktujmy to bardziej prywatnie"

- Nie jestem tym, który będzie żądał od prezydenta kolejnych obchodów - uważa Andrzej Bochenek, wdowiec po wicemarszałek Senatu Krystynie Bochenek. - Nie chciałbym, żeby to były obchody organizowane przez prezydenta i wymuszane przez rodziny. Potraktujemy to bardziej prywatnie. W Polsce co chwilę ktoś umiera, jest wiele tragedii. Nie zgadzam się z tym, by rodziny ofiar katastrofy traktować wyjątkowo - dodaje Bochenek.

Kancelaria prezydenta nie chce naciskać na rodziny

Także ze względu na "pewne napięcia przy wyjaśnianiu przyczyn katastrofy" Kancelaria Prezydenta nie chce naciskać rodzin ofiar na deklaracje w sprawie obchodów rocznicy. - Myślę, że najbliższa przyszłość przyniesie rozwiązanie, bo trudno będzie zajmować się kwestią organizacji obchodów w końcu marca - mówi prof. Nałęcz.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że także Kancelaria Premiera nie stworzyła planu obchodów rocznicy katastrofy prezydenckiego TU-154M.

TOK FM PREMIUM