"Moc słońca może zmienić ludzkie życie". Tak je zmieniła Maria Telkes, bohaterka dzisiejszego Google Doodle

12 grudnia 1900 roku urodziła się węgiersko-amerykańska biofizyczka Maria Telkes. Dziś jest bohaterką Google - Doodle. Była badaczką, wynalazczynią i konstruktorką. Zbudowane przez nią urządzenia wykorzystujemy do dziś, niektóre ratowały ludzkie życie. Najgłośniejszym wynalazkiem Marii Telkes był Dover Sun House - innowacyjny system ogrzewania budynku.

Maria Telkes — prekursorka czerpania energii ze słońca

Maria Telkes urodziła się 12 grudnia 1900 roku w Budapeszcie. Węgry były jej ojczyzną przez całe dzieciństwo i wczesną młodość. Po skończeniu studiów na wydziale fizyki chemicznej, na Uniwersytecie Loranda Eotvosa w Budapeszcie i uzyskaniu w 1924 tytułu doktora, wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Ameryka stała się jej drugim domem. Tam całe życie pracowała, prowadziła badania i konstruowała nowatorskie urządzenia.

Badaczka jest dziś uważana za prekursorkę budowy systemów magazynowania energii słonecznej.

Dover Sun House — najważniejszy wynalazek Marii Telkes

"Moc słońca może zmienić ludzkie życie" - mówiła badaczka. 

Najgłośniejszym jej wynalazkiem jest Dover Sun House. To dom zbudowany w latach 40. XX wieku, w ramach długoterminowego projektu badawczego Massachusetts Institute of Technology (MIT). Jego celem było wykorzystanie energii słonecznej na potrzeby człowieka. Jednostka grzewcza w domu została zaprojektowana przez dr Marię Telkes, która w tym czasie była asystentką na wydziale metalurgii MIT.

Technologia ogrzewania domu była nowatorska i bardzo różniła się od ówcześnie wykorzystywanych. Urządzeniem magazynującym ciepło były podwójne warstwy tafli szkła oddzielone przestrzenią wypełnioną powietrzem, wyłożone czarną blachą umieszczoną na południowej ścianie budynku. Ogrzane powietrze było rozprowadzane przez wentylatory, które w każdym pomieszczeniu wydmuchiwały ciepłe powietrze.

Inne wynalazki Marii Telkes. Ponad 20 patentów

Innym ważnym dla ludzkości wynalazkiem był destylator słoneczny, który uratował życie wielu odciętych od świata i pitnej wody marynarzy i pilotów, którzy przez wiele dni dryfowali po morzach. Destylator pozwalał na odparowanie morskiej wody, która po skropleniu stawała się zdatna do picia. Celem pracy Telkes, w wyniku której został skonstruowany destylator, miało być wymyślenie urządzenia, które w tani sposób zapewniłyby wodę pitną dla mieszkańców biednych i suchych regionów świata.

Maria Telkes była też konstruktorką piekarnika zasilanego energią słoneczną. Ten wynalazek, w niektórych regionach świata używany jest do dziś.

Wynalazczynię nazwano "Królową słońca". W trakcie pracy naukowo-konstrukcyjnej uzyskała ponad 20 patentów obejmujących w większości urządzenia zasilane promieniami słonecznymi.

Źródła: Wikipedia.org, Wirtualna Polska, Architectuul.com

TOK FM PREMIUM