Szpitale nie wiedziały, że można zamawiać szczepionki dwa razy w tygodniu. Będą zmiany w internetowym formularzu

Jak ustaliła reporterka TOK FM, w internetowych formularzach do zamawiania szczepionek przeciwko COVID-19 będzie informacja, że można zamawiać je częściej niż raz w tygodniu.
Zobacz wideo

Pytania w sprawie zamawiania szczepionek reporterka TOK FM wysłała do kilkudziesięciu szpitali w Polsce. Z odpowiedzi dużej części z nich wynika wprost, że o możliwości zamawiania szczepionek przeciwko Covid-19 częściej niż raz w tygodniu - w ogóle nie miały pojęcia. O sprawie informowaliśmy wczoraj.

- W zamówieniu nie ma rubryki dotyczącej możliwości złożenia dwóch zamówień w tygodniu - informowała nam Natalia Cistowska, rzecznik prasowy Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie.

- Ze szkolenia oraz z pisma, które trafiło do szpitala wiadomo, że szczepionki można zamawiać tylko  raz w tygodniu do czwartku, do godziny 12.00, a przywożone one są tylko raz w tygodniu do godziny 13 w poniedziałek - powiedziała nam Wioletta Przybylska, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Specjalistycznego ZOZZ Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy.

W tym samy tonie wypowiadali się przedstawiciele szpitali m.in. z Warszawy, Siedlec, Lublina, Koszalina.

Będzie zmiana

Dziś już wiemy, że to się zmieni - lada dzień w systemie do zamawiania szczepionek będzie informacja, że można to robić częściej niż raz w tygodniu, jeśli szpital chce np. szczepić również w weekendy.

- Zgodnie z informacjami, które posiadamy, możliwość zamawiania szczepionek dwa razy w tygodniu ma pojawić się w systemie do zamówień w najbliższy weekend - przekazał nam Dariusz Tworzydło, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie

Prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski potwierdza, że teraz będzie możliwość zamawiania więcej niż raz w tygodniu również w systemie informatycznym, do którego dostęp mają szpitale. - Do tej pory zamówienia weekendowe były realizowane w trybie indywidualnym, poprzez infolinię albo adres mailowy - mówi prezes. Prawdopodobnie to powodowało, że szpitale nie zawsze miały świadomości, że tak można.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM