Okuliści z Lublina zbadają wzrok najmłodszych uczniów. Sprawdzą wpływ zdalnego nauczania

Badania przesiewowe mają pokazać, czy w czasie pandemii przybyło dzieci z krótkowzrocznością, a także w ilu przypadkach się ona pogłębiła. - Na początku chcemy przebadać około 900 uczniów z klas I-III z wybranych szkół - mówi prof. Robert Rejdak z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Zobacz wideo

Prof. Robert Rejdak, kierownik lubelskiej Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej mówi, że przed pandemią ok. 10 procent najmłodszych uczniów miało krótkowzroczność. Wśród starszych dzieci - jeszcze więcej. - Przy czym, w przypadku polskiej populacji ocenia się, że 50 procent absolwentów, którzy kończą studia czy jeszcze studiują, boryka się z krótkowzrocznością i innymi problemami ze wzrokiem - mówi Rejdak. I dodaje, że pandemia prawdopodobnie ten problem pogłębi.

- Wielogodzinne lekcje przed komputerem, ale też zabawy, granie na smartfonie powodują nasilenie problemów ze wzrokiem. Mało kto pamięta, że powinno się stosować zasadę 3 do 1, czyli 30 minut pracy wzrokowej i 10 minut odpoczynku. W czasie odpoczynku powinno się popatrzeć przez okno gdzieś w dal, na przykład na zieleń po to, aby wzrok odpoczął - mówi profesor.

Pogorszenie wzroku dzieci widać już w analizach epidemiologicznych m.in. w Azji. - Widać tam, że odsetek krótkowzroczności bardzo silnie wzrasta, dlatego tak ważne jest, by u nas jak najwcześniej diagnozować, przeciwdziałać pogorszeniu się wzroku - dodaje Robert Rejdak.

Badania przesiewowe wzroku uczniów mają być prowadzone wspólnie z Ministerstwem Edukacji. Na początek tylko na Lubelszczyźnie, na grupie 900 uczniów z klas I-III. Co ważne, będą realizowane bezpośrednio w szkołach, przy użyciu nowoczesnego sprzętu.

- Mamy nowoczesne kamery, badanie jest bezkontaktowe, całkowicie bezbolesne. Kamery z odległości metra badają moc układu optycznego oczu i pokazują występowanie wad wzroku - mówi Robert Rejdak. Jeśli zostanie wykryty problem z oczami, mały pacjent z rodzicami dostanie zaproszenie na kolejne badania, już do przychodni. - Nasz główny cel to wczesna diagnostyka wad refrakcji u dzieci - tłumaczy profesor.

TOK FM PREMIUM