Okuliści z Lublina zbadają wzrok najmłodszych uczniów. Sprawdzą wpływ zdalnego nauczania
Prof. Robert Rejdak, kierownik lubelskiej Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej mówi, że przed pandemią ok. 10 procent najmłodszych uczniów miało krótkowzroczność. Wśród starszych dzieci - jeszcze więcej. - Przy czym, w przypadku polskiej populacji ocenia się, że 50 procent absolwentów, którzy kończą studia czy jeszcze studiują, boryka się z krótkowzrocznością i innymi problemami ze wzrokiem - mówi Rejdak. I dodaje, że pandemia prawdopodobnie ten problem pogłębi.
- Wielogodzinne lekcje przed komputerem, ale też zabawy, granie na smartfonie powodują nasilenie problemów ze wzrokiem. Mało kto pamięta, że powinno się stosować zasadę 3 do 1, czyli 30 minut pracy wzrokowej i 10 minut odpoczynku. W czasie odpoczynku powinno się popatrzeć przez okno gdzieś w dal, na przykład na zieleń po to, aby wzrok odpoczął - mówi profesor.
Pogorszenie wzroku dzieci widać już w analizach epidemiologicznych m.in. w Azji. - Widać tam, że odsetek krótkowzroczności bardzo silnie wzrasta, dlatego tak ważne jest, by u nas jak najwcześniej diagnozować, przeciwdziałać pogorszeniu się wzroku - dodaje Robert Rejdak.
Badania przesiewowe wzroku uczniów mają być prowadzone wspólnie z Ministerstwem Edukacji. Na początek tylko na Lubelszczyźnie, na grupie 900 uczniów z klas I-III. Co ważne, będą realizowane bezpośrednio w szkołach, przy użyciu nowoczesnego sprzętu.
- Mamy nowoczesne kamery, badanie jest bezkontaktowe, całkowicie bezbolesne. Kamery z odległości metra badają moc układu optycznego oczu i pokazują występowanie wad wzroku - mówi Robert Rejdak. Jeśli zostanie wykryty problem z oczami, mały pacjent z rodzicami dostanie zaproszenie na kolejne badania, już do przychodni. - Nasz główny cel to wczesna diagnostyka wad refrakcji u dzieci - tłumaczy profesor.
DOSTĘP PREMIUM
- Zła wiadomość dla kierowców. "Nawet 9-10 złotych za diesla na polskich stacjach"
- "Ruscy owinęli dziecku głowę streczem i je udusili". Polak opowiada o walce i pomocy Ukrainie
- PiS dofinansuje SOR-y, ale tylko tam, gdzie ma poparcie. "Wyborcy opozycji nie zasługują na dobrą opiekę medyczną"
- Do trzęsień ziemi można się przystosować. "W Turcji widziałem budynki 'murowane' z pustych puszek"
- Ojciec walczy na wojnie, matka pilnuje resztek dobytku. Ukraińscy nastolatkowie w Polsce. "Te dzieciaki nie mają nic"
- KRRiT na wojnie z TVN24. Mieszkowski o Świrskim: PiS-owski talib. Prowadzi nagonkę na wolne media
- Kalisz broni Baniaka i krytykuje "PiS-owską prokuraturę". "To sprawa polityczna"
- Blamaż opartej na kłamstwach propagandy polskiego rządu: dane z Chorwacji nie pozostawiają wątpliwości
- Wypij i Strzeżek występują z Porozumienia przez sojusz z AgroUnią. "Nie zamierzam wciskać nikomu kitu"
- "Żądamy wyjaśnień". NFZ zabrał głos ws. wpisów "Mamy Ginekolog"