Przeszedłeś koronawirusa, ale dalej zmagasz się z dusznością? Fizjoterapeuci radzą, jak ćwiczyć

Znani aktorzy promują samodzielną rehabilitację oddechową po przejściu koronawirusa. Filmy to pomysł Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Chodzi o to, by pomóc pacjentom, którzy przeszli COVID-19, a wciąż mają problemy z prawidłowym oddychaniem albo koncentracją. Eksperci nie mają wątpliwości, że fizjoterapia jest ważnym wsparciem w walce z COVID-19.
Zobacz wideo

Filmy to praktyczne wskazówki, jak ćwiczyć choćby oddychanie po przejściu zakażenia COVID-19. - Wielu pacjentów jeszcze długo ma z tym problem - mówi Dominika Kowalczyk z Krajowej Izby Fizjoterapeutów. W role pacjentów wcielili się znani aktorzy - Mirosław Zbrojewicz (znany m.in. z filmów "Chłopaki nie płaczą”, "Pierwszy milion", seriali "Szadź" czy "Komisarz Alex") i Katarzyna Zielińska-Jaworska (znana m.in. z seriali "BrzydUla", "W głębi lasu", "Diagnoza" czy "M jak miłość").

Zanim powstały filmy, dostępny był poradnik dla pacjentów w wersji pisanej, który przygotowano na podstawie wskazówek Światowej Organizacji Zdrowia. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem szpitali i samych pacjentów, a eksperci wskazują w nim m.in. ćwiczenia, które mogą zmniejszyć uczucie duszności. Znajdziemy w nim również wskazówki dotyczące technik oddychania, co jest niezwykle ważne przy rehabilitacji po COVID-19.

- Jest to materiał przygotowany przez Biuro Regionalne WHO dla Europy, przetłumaczony i dostosowany dla polskich pacjentów przez ekspertów Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Izba wydrukowała i rozdała na własny koszt szpitalom, przychodniom i gabinetom ponad 70 tysięcy poradników, które trafiły do potrzebujących pacjentów - wyjaśnia Dominika Kowalczyk.

 

Teraz - do poradnika w wersji tekstowej - powstały także filmy. Dzięki nim pacjenci mogą zobaczyć, jak ćwiczyć i na co zwrócić uwagę. Jak słyszymy, to zbiór wskazówek, z którymi powinni zapoznać się wszyscy chorzy dotknięci COVID-19, a także ich bliscy czy opiekunowie. Filmy są trzy - pierwszy dotyczy technik oddychania i pozycji łagodzących duszność, w drugim przedstawione są ćwiczenia poprawiające sprawność pacjenta, a trzeci film to wskazówki, jak radzić sobie z codziennymi aktywnościami.

 

W poradnikach są m.in. ćwiczenia zachęcające do chodzenia po schodach, ćwiczenia w domu na krześle czy takie, w których można ćwiczyć z obciążnikami, choćby z butelką wody. - Ale nawet ćwiczenia bez obciążeń zewnętrznych, gdy wykorzystujemy ruchy własnego ciała, wychylenia tułowia - są wystarczające do tego, by tę pierwszą aktywizację przeprowadzić - mówi wiceprezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów, Ernest Wiśniewski. Eksperci nie mają wątpliwości, że fizjoterapia jest ważnym wsparciem w walce z COVID-19.

 

TOK FM PREMIUM