Będą nowe obostrzenia? Minister zapowiada decyzje "w środę lub piątek" i ujawnia nowe dane

- Dzisiejsze dane mówią o 6422 nowych przypadkach - powiedział na antenie RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski. Mówił też o ewentualnych nowych obostrzeniach.
Zobacz wideo

Minister podkreślił, że to trzeci dzień z rzędu przyrostów liczby nowych zakażeń. Przekazał, że w szpitalach przebywa 20 tys. pacjentów z COVID-19.

Jeśli chodzi natomiast o zgony - te podał w Polskim Radiu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak powiedział - zmarło ostatniej doby 9 osób. Warto jednak pamiętać, że dane zaraz po weekendzie są zawsze nieco zaniżone.

Będą nowe obostrzenia?

Minister zdrowia, pytany, czy rząd zareaguje na obecną sytuację epidemiczną lockdownem, przekazał, że "jeśli pewien arsenał związany z wyszczepieniem się kończy, to używa się tego, co pozostaje w ręku, czyli restrykcje, obostrzenia".

- Jeżeli będziemy widzieli w tym tygodniu kontynuację wzrostowego trendu infekcji przy zapełnieniu mniej więcej ok. 20 tys. łóżek, będziemy podejmowali kolejne decyzje zaostrzające - zaznaczył.

Niedzielski zapowiedział, że "prawdopodobnie decyzje zapadną w środę lub piątek, jeśli trend wzrostu infekcji się utrzyma".

Szef MZ, dopytywany, jakie mogą być ewentualne obostrzenia, stwierdził, że "będziemy rozmawiali o tym, co dalej ze szkołami, ale mamy takie samo zdanie, że ogromnym kosztem jest ograniczanie nauki stacjonarnej". Wskazał też na możliwe "inne restrykcje związane z ograniczaniem działalności gospodarczej, galerii i innych tego typu miejsc".

Odnosząc się do zakażeń nowym wariantem omikron, Niedzielski powiedział, że "należy się liczyć, że każdy z nas jest nastawiony na kontakt z omikronem". - W takiej sytuacji niezaszczepienie się jest brakiem odpowiedzialności - ocenił.

Resort zdrowia podał przed weekendem, że od rozpoczęcia szczepień przeciw COVID-19 drugą dawką w Polsce zmarło 61 002 osób zakażonych koronawirusem. Liczba zgonów wśród osób w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od pełnej dawki wynosi 6 526.

"Wśród wszystkich zgonów osób zakażonych koronawirusem 10,69 proc. stanowiły osoby zaszczepione, zgony nie są związane ze szczepieniem" - podał resort na Twitterze.

Od rozpoczęcia szczepienia drugą dawką w Polsce wirusem SARS-CoV-2 zakaziły się 2 618 863 osoby.

Wśród osób w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od pełnej dawki zanotowano 498 534 przypadków zakażeń. Zaledwie 2,36 proc. w pełni zaszczepionych zostało zakażonych.

TOK FM PREMIUM