Niedzielski: Nie ma decyzji ws. zaostrzenia obostrzeń. Mówił także o "uderzeniu omikrona"

Kumulacja zakażeń omikronem nastąpi w Polsce pod koniec stycznia - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że resort zdrowia systematycznie przygotowuje się na "uderzenie omikrona". Jednak zapytany, czy rząd planuje wprowadzenie kolejnych obostrzeń, zaprzeczył.
Zobacz wideo

W środę o godz. 10 zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, by omówić sytuację epidemiczną w Polsce i rozważyć wprowadzenie kolejnych obostrzeń. Po spotkaniu minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że w ciągu ostatnich 5-6 dni "widzimy, że mamy systematyczne wzrosty zakażeń". Zwrócił uwagę, że zaraportowane w środę 17,2 tys. zakażeń to ok. 10 proc. więcej niż przed tygodniem.

- Musimy sobie odpowiedzieć, czy jest to analiza związana z okresem świątecznym, czy zmiana trendu. Interpretujemy te wyniki jako anomalię poświąteczną. Najważniejszym argumentem jest odniesienie do poprzedniego roku. Wtedy nastąpiło bardzo podobne zjawisko. Drugi argument to kwestia wynikowości testów. Wykonujemy zdecydowanie większa liczbę niż tydzień temu - stwierdził i dodał, że interpretuje poświąteczny wzrost zakażeń jako "sytuację przejściową, a nie odwrócenie trendu".

Jak dodał, pierwsze informacje mówią o tym, że "zjadliwość mutacji omikron jest nieco niższa niż w przypadku delty". - Obecnie jego udział jest rzędu 2 procent w liczbie zakażeń - mówił i zastrzegł, że resort zdrowia systematycznie przygotowuje się na "uderzenie omikrona". - Kumulacja zakażeń omikronem nastąpi w Polsce pod koniec stycznia. Zwiększymy liczbę łóżek dla pacjentów z covidem nawet do 60 tys. - dodał.

Zapytany, czy rząd planuje wprowadzenie kolejnych obostrzeń, zaprzeczył. - Na tę chwilę takich decyzji nie ma - powiedział.

"Arsenał związany z wyszczepieniem się kończy"

W poniedziałek minister zdrowia - pytany, czy rząd zareaguje na obecną sytuację epidemiczną lockdownem - przekazał, że "jeśli pewien arsenał związany z wyszczepieniem się kończy, to używa się tego, co pozostaje w ręku, czyli restrykcje, obostrzenia". - Jeżeli będziemy widzieli w tym tygodniu kontynuację wzrostowego trendu infekcji przy zapełnieniu mniej więcej ok. 20 tys. łóżek, będziemy podejmowali kolejne decyzje zaostrzające - zaznaczył.

Adam Niedzielski zapowiedział wtedy, że "prawdopodobnie decyzje zapadną w środę lub piątek, jeśli trend wzrostu infekcji się utrzyma".

Szef MZ, dopytywany, jakie mogą być ewentualne obostrzenia, stwierdził, że "będziemy rozmawiali o tym, co dalej ze szkołami, ale mamy takie samo zdanie, że ogromnym kosztem jest ograniczanie nauki stacjonarnej". Wskazał też na możliwe "inne restrykcje związane z ograniczaniem działalności gospodarczej, galerii i innych tego typu miejsc".

Dotychczasowe obostrzenia

15 grudnia weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów, które przedłużyło obowiązywanie dotychczasowych pandemicznych ograniczeń, nakazów i zakazów. Wprowadziło też:

- dodatkowy warunek zwolnienia z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny w przypadku, gdy mieszka się lub prowadzi się wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Warunkiem jest uzyskanie negatywnego wyniku testu na SARS-CoV-2, wykonanego po stwierdzeniu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u osoby, z którą się mieszka.

- ograniczenie limitów osób - z 50 proc. do 30 proc. - w m.in. restauracjach, hotelach, barach, kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych. Zaszczepieni nie wliczają się do limitu, jeśli przedsiębiorca weryfikuje certyfikaty covidowe.

- w przypadku lokali gastronomicznych odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 metra, chyba że między stolikami jest przegroda o wysokości co najmniej jednego metra, licząc od powierzchni stolika. Limit nie obejmuje osób zaszczepionych przeciw COVID-19.

- obowiązek zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze nie spożywali napojów i posiłków m.in. w kinach, klubach filmowych.

- obowiązek wykonania testu na COVID-19 przez osoby przylatujące do Polski spoza strefy Schengen nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy. Osoba, która nie okaże negatywnego wyniku testu, będzie musiała odbyć, po przekroczeniu granicy Polski, obowiązkową kwarantannę.

- zakaz prowadzenia działalności polegającej m.in. na prowadzeniu dyskotek i klubów nocnych lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych.

Przypomnijmy, nadal w całym kraju jest obowiązkowe zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych, m.in. w autobusie, tramwaju i pociągu, w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie. Z obowiązku zakrywania ust i nosa są zwolnione jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający m.in. całościowe zaburzenia rozwoju czy zaburzenia psychiczne. Należy również zachować dystans - minimalnie 1,5 m od siebie.

DOSTĘP PREMIUM