"500 plus dla małżeństw". Senat pracuje nad projektem ustawy
Senacka Komisja Petycji kontynuuje prace nad petycją dotyczącą wprowadzenia nowego świadczenia określanego jako "500 plus dla małżeństw", skierowaną do Senatu 24 stycznia 2023 r. (P10-11/23). Jeżeli pomysł wejdzie w życie w proponowanym kształcie, pary obchodzące okrągłe rocznice ślubu, mające za sobą od 50 do 80 lat stażu małżeńskiego, otrzymają jednorazowe wypłaty od 5 tys. do 8 tys. zł - podał portal Infor.
Podczas posiedzenia Komisji w dniu 10 czerwca 2025 r. senatorowie zapoznali się z przygotowanym przez Biuro Legislacyjne wstępnym projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz Oceną Skutków Regulacji. "Oszacowano wydatki budżetu państwa z tytułu wypłaty świadczenia na około 1 mld zł w skali roku” - poinformował Infor.
"500 plus dla małżeństw". Ministerstwo Finansów jest przeciw
Komisja wysłuchała także stanowiska Ministerstwa Finansów, które sprzeciwiło się projektowi. Jak wskazał resort, "obecna sytuacja finansów państwa związana z: procedurą nadmiernego deficytu, koniecznością spłaty zobowiązań zaciągniętych w poprzednich latach na realizację funduszy zarządzanych przez BGK oraz aktualna sytuacja geopolityczna wymagają racjonalnych decyzji w obciążaniu budżetu państwa dodatkowymi wydatkami".
W dyskusji część senatorów akcentowała znaczenie promocji trwałości małżeństw. Senator Prawa i Sprawiedliwości Michał Seweryński stwierdził, że "promowanie małżeństw jest kwestią szczególnie ważną w czasach mnożących się rozwodów i wciąż malejącej liczby zawieranych małżeństw". Inny senator PiS Robert Mamątow poparł projekt, ale złożył poprawkę ograniczającą świadczenie do jednorazowej wypłaty 5000 zł dla wszystkich par z co najmniej 50-letnim stażem.
Komisja zobowiązała Biuro Legislacyjne do przygotowania kolejnej Oceny Skutków Regulacji z uwzględnieniem tej poprawki w różnych wariantach. Prace nad projektem będą kontynuowane.
Posłuchaj:
Źródła: Infor/Katarzyna Rogowska - tokfm.pl