,
Obserwuj
Świat

Putin omawiał wymianę Nawalnego kilka godzin przed jego śmiercią. "Zachowanie szalonego mafiosa"

PAP
3 min. czytania
08.03.2024 20:54
Władimir Putin omawiał wymianę Aleksieja Nawalnego na aresztowanych na Zachodzie Rosjan kilka godzin przed ogłoszeniem śmierci opozycjonisty przez służby więzienne - pisze w piątek niezależny rosyjski serwis Agientstwo, który powołuje się na rozmowy z osobami zaznajomionymi ze sprawą.
|
|
fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl

Dwóch rozmówców niezależnego rosyjskiego serwisu Agienstswo twierdzi, że Władymir Putin omawiał wymianę Aleksieja Nawalnego podczas spotkania z oligarchą Romanem Abramowiczem rano 16 lutego, kilka godzin przed pojawieniem się pierwszej informacji o śmierci opozycjonisty. Według jednego ze źródeł Putin wyraził zgodę na wymianę.

Dziennikarz Christo Grozev również przekazał Agientstwu, że słyszał, iż Putin miał zgodzić się na wymianę. - Myślę, że to była albo przykrywka dla planu zabójstwa, albo strategiczny zabieg, by doprowadzić rozmowy prawie do końca, w nadziei, że jeśli Niemcy zgodzą się na wydanie Wadima Krasikowa, to w razie braku Nawalnego zgodzą się też na wymianę kogoś innego, więźnia nie tak ważnego dla Putina - dodał.

'To bardzo boli Putina'. Ukraina osiągnęła 'niespotykany efekt'

- Kiedy dowiedział się, że Zachód jest gotów oddać Rosji Krasikowa, Putin z zimną krwią rozkazał zabić Nawalnego - uważa inny z rozmówców portalu.

Źródła utrzymują, że oprócz Nawalnego Rosja miała wydać więzionych obywateli amerykańskich, Paula Whelana i dziennikarza Evana Gershkovicha, korespondenta dziennika "Wall Street Journal". Zachód zaproponował Rosji wymianę oficera FSB Wadima Krasikowa, odsiadującego wyrok za zabójstwo w Berlinie, oraz innego Rosjanina, skazanego w USA. Rozmowy na temat wymiany trwały co najmniej od wiosny minionego roku - podkreśla Agientstwo.

Plany Putina ws. Nawalnego. "Zachowanie szalonego mafiosa"

 

Pod koniec lutego Maria Piewczych, współpracowniczka Nawalnego, powiedziała, że wkrótce miał on zostać uwolniony w ramach wymiany na oficera FSB, odbywającego karę w Berlinie. Współpracowniczka lidera antykremlowskiej opozycji poinformowała, że 15 lutego otrzymała potwierdzenie, iż rozmowy w sprawie wymiany były na końcowym etapie. - A 16 lutego Aleksiej został zabity - dodała. Piewczych wyjaśniła, że Nawalny miałby zostać uwolniony w ramach wymiany humanitarnej: "rosyjscy szpiedzy w zamian za więźniów politycznych".

- Putinowi dano jasno do zrozumienia, że jedyny sposób na odzyskanie Krasikowa to wymienienie go na Nawalnego. "Ach, tak?". "Nie zdzierżę Nawalnego na wolności. A jeśli chcą wymienić Krasikowa, to trzeba po prostu pozbyć się przedmiotu targu. A później zaproponować kogoś innego przy okazji" - powiedziała Piewczych. Jak podsumowała, to "zachowanie szalonego mafiosa".

Niemiecka gazeta "Bild" napisała, że Rosja nie zamierzała dopuścić do uwolnienia Nawalnego mimo rozmów prowadzonych w tej sprawie. Putin najwyraźniej nie chciał czekać już dłużej i doprowadził do śmierci największego krytyka Kremla.

16 lutego władze rosyjskie powiadomiły o nagłej śmierci Nawalnego, najbardziej znanego przeciwnika politycznego Putina. Nawalny miał umrzeć w niewyjaśnionych okolicznościach w łagrze za kołem podbiegunowym, gdzie odbywał karę 19 lat pozbawienia wolności, a groziło mu nawet 30 lat więzienia. Pogrzeb polityka odbył się w Moskwie 1 marca. Tysiące ludzi przyszły pożegnać polityka.

Ukraińcy się boją, że Polska ich wyrzuci. 'Z trwogą patrzą na 30 czerwca'

Posłuchaj:

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj ze specjalnej oferty. Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>