Ilu katolików chodzi do kościoła? Są nowe dane dotyczące religijności Polaków

Około 92 procent Polaków deklaruje przynależność do Kościoła katolickiego i co czwarty z nich zapewnia, że regularnie bierze udział w niedzielnych mszach świętych - wynika z najnowszych badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.
Zobacz wideo

We wtorek (7 stycznia) Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego przedstawił najnowsze dane o religijności Polaków. Dotyczą one roku 2018 i potwierdzają fakt, iż jeśli chodzi o praktyki religijne obywateli naszego kraju - od lat niewiele się zmienia.

Przynależność do Kościoła katolickiego zadeklarowało około 92 procent Polaków. W niedzielnej mszy świętej w roku 2018 uczestniczyło 38,2 procent z nich (rok temu to było 38,3 procent), a do Komunii świętej przystępowało 17,3 procent (rok temu - 17 procent).

Jeśli chodzi o poszczególne diecezje - najwyższy poziom uczestnictwa zobowiązanych katolików we mszy świętej odnotowano w diecezji tarnowskiej (71,3 procent), rzeszowskiej (64,3 procent) i przemyskiej (60,4 procent). Najniższy zaś w diecezjach szczecińsko-kamieńskiej (24,1 procent) i łódzkiej (24,5 procent).

Ilu uczniów chodzi na religię?

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego sprawdził także uczestnictwo w lekcjach religii. Z raportu wynika, że bierze w nich udział 88 procent uczniów, ale tylko jeden procent - zamiast religii - chodzi na etykę.

- Odsetek uczniów, które uczestniczą w lekcjach religii różni się pod względem typów szkół - przyznał ks. Dr Wojciech Sadłoń, dyrektor instytutu. I dodał, że najwięcej uczniów chodzi na religię na etapie edukacji wczesnoszkolnej (przedszkola, szkoły podstawowe). Najmniej zaś "w placówkach, które gromadzą starszą młodzież".

Najwyższy odsetek uczniów uczęszczających na lekcje religii odnotowano w diecezji pelplińskiej (99 procent), rzeszowskiej (99 procent) i przemyskiej (98,6 procent). Najmniejszy zaś w archidiecezji warszawskiej (74,8 procent), sosnowieckiej (75,2 procent) oraz łódzkiej (77,7 procent).

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski biskup Artur Miziński powiedział we wtorek, że Kościół prowadzi rozmowy z rządem, aby nie było takiej sytuacji jak teraz - że uczniowie mogą z zajęć religii bądź etyki zupełnie zrezygnować. - Będzie to także przedmiotem dalszych rozmów między Episkopatem a rządem, aby doprowadzić, tak jak w wielu państwach europejskich, do tego, aby była możliwość: albo etyka, albo religia i aby pozostawić jeden z tych przedmiotów - powiedział.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (33)
Ilu katolików chodzi do kościoła? Są nowe dane dotyczące religijności Polaków
Zaloguj się
 • liwia01

  Oceniono 19 razy 15

  Wiedzielibyśmy,ilu naprawdę jest katolików w Polsce,gdyby przyszło każdemu z własnej kieszeni płacić na kk a nie z podatków wszystkich ludzi katolików i niekatolików. Swoją drogą,czy naprawdę zdeklarowani katolicy korzystający z usług kk nie mogli by sami utrzymywać kleru? Nie każdy lubi finansować organizację przestępczą,jaką bez wątpienia jest kk.

 • realizmforte2

  Oceniono 16 razy 12

  "Około 92 procent Polaków deklaruje przynależność do Kościoła katolickiego" Przymusowy chrzest niemowlaka, nie jest żadną deklaracją niemowlaka, a później nijak się z tego wypisać. Nawet apostazja nie skreśla ze stada. Oto wielka tajemnica 92%.
  Wprowadzić faktyczne deklaracje i opodatkowanie na rzecz swojego Kościoła, religii. Tak jest w cywilizowanych krajach. Nam daleko do takich standardów. Hipokryzja i manipulacja króluje.

 • Bartosz Chochołowski

  Oceniono 11 razy 11

  Tylko dlaczego religia jest w środku lekcji, a na etykę dzieci czekają godzinę po lekcjach? Te, które nie chodzą na religię są dyskryminowane przez system edukacji. Spędzają godzinę lekcyjna w bibliotece, albo na korytarzu, bo jest na trzeciej czy czwartej lekcji religia. Potem, zamiast iść do domu, czekają godzinę lekcyjną na korytarzu, aby zaliczyć etykę. To jakiś chory system.
  Na szczęście moje dzieci uwielbiają pana od etyki i godzą się na takie warunki, ale to nie fair.

 • Wies Kwiec

  Oceniono 10 razy 8

  Podkarpacie - śmiech na sali. I teraz wiemy dlaczego tam jest tylu baranów.

 • marudna.maruda

  Oceniono 9 razy 7

  Obowiązkowa religia bądź etyka pod warunkiem, że etyki będą uczyli katecheci lub "etycy" po KULu?
  Jakieś wnioski kk wyciąga z tego, że najwięcej religijnych uczniów w szkole podstawowej, a dalej to już rozumni, nie pozwalają sobie wciskać ciemnoty i uciekają od nauk przewielebnych? Młodzież czytać potrafi, w internetach mocna, potrafi zauważyć różnicę między tym, co księża mówią a tym, co robią. A że młodsi w religii uczestniczą? Bo rodzice wprawdzie przeklinają wielogodzinne przygotowania do sakramentów, ale pragną, żeby dzieci przystąpiły do 1 komunii- z takich wypasionych prezentów trudno zrezygnować.

 • mm0427

  Oceniono 5 razy 5

  Serio? Jestem ciekawa wyników z badania robionego przez obiektywny podmiot a nie ściśle zainteresowany w udziałach finansowych związanych ze swoją działalnością. Przecież to absurd przytaczanie takich badań jako wiarygodnych!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX