Mistrz Mowy Polskiej 2022. Karolina Lewicka z TOK FM z nominacją do prestiżowej nagrody

Na Zamku Królewskim w Warszawie ogłoszono w poniedziałek nazwiska tegorocznych nominowanych do tytułu Mistrza Mowy Polskiej. Nazwisko zwycięzcy poznamy w październiku podczas gali w Poznaniu. Wśród nominowanych jest nasza redakcyjna koleżanka Karolina Lewicka.

W tym roku do tytułu Mistrza Mowy Polskiej nominowanych zostało dziesięć osób: Klaudia Bolesławska (zwyciężczyni Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Aplikantów Adwokackich im. adwokata Stanisława Mikke), Stanisław Brejdygant (aktor, pisarz, scenarzysta, reżyser), Grzegorz Damięcki (aktor), Andrzej Ferenc (aktor), Radosław Kotarski (autor kanału YouTube "Polimaty" i programu telewizyjnego „Podróże z historią"), Karolina Lewicka (dziennikarka radiowa TOK FM), Adam Marjański (aktor), Leszek Możdżer (pianista i kompozytor), Maria Szabłowska (dziennikarka muzyczna) i Mariusz Szczygieł (dziennikarz, reportażysta). Podczas otwarcia konkursu na Zamku Królewski każdy z nich wygłosił krótką przemowę, która ma zostać oceniona przez jury. Wielu z nich poświęciło swoje wystąpienia znaczeniu dbania o czystość języka polskiego oraz bliskim, którzy zaszczepili w nich szacunek do mowy.

Nas szczególnie cieszy nominacja dla Karoliny Lewickiej, która od poniedziałku do piątku jest gospodynią popołudniowego "Wywiadu Politycznego" w TOK FM. Lewicka prowadzi też czwartkowe Poranki Radia TOK FM. Prowadzi też autorskie audycje tematyczne. W poniedziałki po godzinie 22 możną ją usłyszeć w programie "Powrót do przeszłości", a w niedzielę po godzinie 19 w "Sprawach Różnych". Karolina Lewicka jest także autorką TOK Stories w portalu tokfm.pl i w naszych mediach społecznościowych. A głosować na Karolinę Lewicką można tutaj>>>

Mistrz Mowy Polskiej. Co to za nagroda?

Wśród dotychczasowych laureatów tytułu Mistrz Mowy Polskiej znajdują się m.in.: Jeremi Przybora, Wanda Chotomska, Przemysław Babiarz, Gustaw Holoubek, Irena Kwiatkowska, Danuta Szafarska, Stefan Stuligrosz, Jerzy Trela czy Wojciech Młynarski. Wyboru Mistrza Mowy Polskiej dokonuje co roku grono ekspertów złożone m.in. z językoznawców, literaturoznawców i socjologów języka. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2001 r. Oprócz nagród przyznawanych przez grono specjalistów wręczane są również nagrody Vox Populi, będące plebiscytem, w którym głosują czytelnicy, internauci i widzowie telewizyjni. Tegoroczna gala wręczenia nagrody odbędzie się 3 października w Poznaniu.

Program Mistrz Mowy Polskiej to ogólnopolski konkurs, promujący poprawne używanie języka polskiego. Jak podkreślają organizatorzy, jego celem jest propagowanie najlepszych wzorców językowych poprzez poszukiwanie i wskazywanie osób, posługujących się polszczyzną w sposób staranny i godny naśladowania z całym jej bogactwem i kulturą. - Naszym celem jest, aby jak największa liczba naszych rodaków chciała uczynić z umiejętności wysławiania swój osobisty cel – powiedział jeden z laureatów Andrzej Byrt.

Reżyser Krzysztof Zanussi, laureat nagrody z 2003 r., wspominał wyróżnionych w minionych latach, którzy zmarli w ciągu ostatnich miesięcy. - To trójka ludzi sceny i filmy, trójka aktorów, którzy przyczynili się do propagowania polszczyzny. Byli wzorem posługiwania się polszczyzną – powiedział Zanussi. Wymienił Barbarę Krafftównę, Ignacego Gogolewskiego i Jerzego Trelę. Przypomniał, że dwójka z tych aktorów zbudowała swoją pozycję w środowisku teatralnym za sprawą występów w inscenizacjach "Dziadów". Barbarę Krafftównę określił jako "osobę, która zawsze będzie kojarzona z promienną radością, mimo że jej życie osobiste było trudne, nieraz dramatyczne".

TOK FM PREMIUM